en f

Novinka

Celková modernizace sila a sušárny v Lípě byla úspěšně dokončena!

20/11/2020

Jedna z nejvýznamnějších investic skupiny LUKROM byla v letošním roce bezesporu rekonstrukce sila a sušárny na středisku v Lípě. Plánování projektu odstartovalo na podzim před dvěma lety a práce byly dokončeny letos v červnu. Projekt renovace, pro který se středisko Výroby krmných směsí v Lípě rozhodlo přitom nebylo vůbec snadné. Silo je totiž v provozu nepřetržitě celoročně.

Koncem ledna roku 2019, byl připraven koncept celého projektu, který byl rozdělen na dvě etapy z důvodu časové náročnosti.

První etapa se týkala kompletní rekonstrukce příjmu surovin do sušárny, výměny neefektivní aspirace a instalaci nových dopravníků v 11. patře obilného sila a částečné automatizaci technologie.

„Druhá etapa představovala kompletní výměnu dopravníků od příjmového koše do buněk, k nim přibyla rotační bubnová čistička v 10. patře, kterou jsme schopni zboží předčistit rovnou při příjmu. Výměna aspirace stávající čističky uvnitř sila a instalace výklopné váhy. Zároveň se dodělala kompletní automatizace sila,“ uvádí vedoucí střediska divize zemědělských komodit a krmiv v Lípě Martin Coufalík.

Cílem druhé etapy tak bylo ovládat celé silo přes počítač, pomocí něhož se lehce ovládájí jednotlivé linky technologie a silomistr má tak přehled o množství surovin a jejich teplotách v buňkách.

„Největším „oříškem“ druhé etapy tak bylo, jak dopravit rotační bubnovou čističku do 10. poschodí sila a aspiraci do 6. poschodí sila. V jednotlivých patrech se tak musely vyřezat otvory do opláštění sila, pomočí jeřábů se technologie dopravila na místo a následně se otvory musely zazdít. Vše proběhlo dle plánů a ulevilo se tak všem konstruktérům, projektantům, jeřábníkům a všem, kteří se na celé akci podíleli. V průběhu měsíce června letošního roku jsme si mohli slavnostně oddechnout: celková rekonstrukce sila byla dokončena,“ potvrdil se spokojeným úsměvem. 

Silo je v tuto chvíli schopno přijímat suroviny, které jsou zároveň předčištěny pro uskladnění ze dvou košů, třetí koš vágonový je napojen na starou předčističku, která nemá tak vysokou účinnost, proto se využívá velice okrajově.

Silomistři mají nyní přehled o všech surovinách v sile i na sušárně, o teplotách surovin v jednotlivých buňkách. Všechny linky jsou ovládány přes počítač. „Máme možnost ložit vlaky přes výklopnou váhu a zároveň doplňovat suroviny do míchárny pro výrobu krmných směsí. Silomistři nemusí chodit na noční směny, jelikož obsluha na VKS si může doplňovat suroviny pro výrobu sama. Všechny dopravníky, čističky a buňky v sile jsou aspirovány což vede především ke snížení prašnosti a šetrnosti vůči životnímu prostředí,“ popisuje Martin Coufalík.

 

„Jsem rád, že cíle a předpoklady celého konceptu jsme uvedli k životu, a to, co jsme si namysleli tak funguje v praxi, což je nejdůležitější. Plánování projektu započalo na podzim roku 2018, samotná realizace začátkem dubna 2019 a skončila koncem měsíce června 2020! Troufám si říct, že se vše zvládlo v rekordním čase a chtěl bych tímto všem firmám, které se podílely na realizaci projektu poděkovat,“ uzavírá. 

 

 Rádi bychom Vás provedli naším střediskem v Lípě a představili jak divize zemědělských komodit a krmiv v Lípě funguje:

https://youtu.be/lSKMQtOf3AU

nahoru