Novinka

Chov prasat? To jsou neustálé investice do technologie

11/11/2021

30LUKROM | Rozjet projekt velkovýkrmny prasat bylo podle tehdejších pracovníků živočišné výroby hodně riskantní rozhodnutí. Smlouva se ZDV Halenkovice o pronájmu objektu se ale v roce 1998 podepsala, a to přesto, že se tak stalo v době, kdy produkce jatečných prasat nebyla finančně vůbec zajímavá.

A jak tehdy vypadala tato velkovýkrmna prasat v Halenkovicích? Mohla se pochlubit typizovanými stájemi, které byly postaveny v roce 1989 podle maďarského projektu v Bábolné. Podle místa vzniku nese tento objekt také svůj název. Jak už to ale bývá, je třeba reagovat na aktuální vývoj.


Investice do modernizace objektu si vyžádala 1,2 milionu korun. V červenci 1998 byl provoz poprvé naskladněn a v listopadu proběhly první porody selat. Prasata se začala chovat také ve Starém Dvoře, v Zádřinové, v Lužkovicích, na Králově, ve Vážanech či Terezově. V roce 2000 produkoval LUKROM 20 – 25 tisíc jatečných prasat za rok.


V současné době výsledky v chovu prasat vykazují dlouhodobě slušný standard napříč všemi kategoriemi. „Nezbytné bude zajistit pro tyto obory zaměstnance, protože o práci v živočišné výrobě zrovna velký zájem není,“ připouští současný šéf divize Luboš Zdráhal.


Zlepšení výsledků jde ruku v ruce s kvalitní technologií a ta je potřeba i zde. „V chovu prasat jsou nutné investice zejména do technologie hrazení, roštů a krmení. V tomto oboru však bude záležet na vývoji výkupní ceny, která je většinou pod náklady nutnými na výrobu 1 kg přírůstku,“ sdělil Luboš Zdráhal.


Velký vliv na budoucí užitkovost a ekonomiku má genetický vývoj, do kterého zainteresované firmy investují obrovské prostředky. Souběžně s tím se vyvíjí nároky na výživu. Požadavek je jasný – co nejméně zkrmit a co nejdříve a nejvíce narůst. S tím vším souvisí neustálé zlepšování technologie pro zvýšené nároky zvířat (ventilace, topení, napájení, krmné systémy atd.).


„Ve velmi blízké době dojde v chovech k zákazu podávání antibiotik, takže se zvýší tlak na zajištění odpovídajícího zdravotního stavu,“ upozorňuje ředitel divize s tím, že neustále jsou zvyšovány nároky na welfare (pohodu zvířat) ze strany veterinářů, ochránců přírody a obchodních řetězců. Proto se neustále mění požadavky na vhodné ustájení, což s sebou nese zvýšené náklady.

„V živočišné výrobě, pokud někdo nevymyslí něco extra převratného, bude vždy hrát klíčovou roli lidský faktor, protože je to práce s živým materiálem, přesto že jsou technologie čím dál vyspělejší. Proto je nutné mít v tomto oboru pracovníky, kteří umí pracovat samostatně a hlavně zodpovědně, protože zvířata chyby neodpouští,“ uzavírá pan Zdráhal.JAK TO VYPADÁ NA FARMĚ V BÁBOLNÉ (HALENKOVICE) ?

ZVEME VÁS NA PROHLÍDKU

YOUTUBE.COM

 

 

#JENÁM30

 

  • Seriál o vzniku a růstu jedné zemědělské společnosti z Moravy.
  • 7. června roku 1991 se dva zapálení podnikatelé rozhodli realizovat své vlastní myšlenky a nápady a založit společnost, která měla za cíl nabídnout komplexní služby zemědělské veřejnosti.
  • LUKROM slaví. Jeden z nejvýznamnějších zemědělských holdingů v ČR si v letošním roce připomíná 30. narozeniny. 
  • Jak LUKROM začínal? Proměňoval se? Rostl? Vyvíjel se? Cestovali jsme v čase a podívali se všemu na kloub... protože kdy jindy, když ne teď? #JENÁM30
nahoru