en f

Novinka

Historicky první den otevřených dveří ve Svitavách

11/04/2022

Nejmladším střediskem divize zemědělské techniky a mechanizace živočišné výroby společnosti LUKROM je středisko ve Svitavách. Areál byl zakoupen před pěti lety a divize působí v Pardubickém, části Jihomoravského kraje a v části kraje Vysočina. Na konci března se na středisku uskutečnil historicky první Den otevřených dveří, který navštívili příznivci zemědělské techniky prodávaných naší společností LUKROM

 Pro návštěvníky byla připravena pestrá paleta dodávané mechanizace i dobré občerstvení. Ve vnitřních prostorách se mohli seznámit s technikou a technologiemi do živočišné výroby. Venkovní plochy areálu nabízely stroje značek Horsch, JCB, Patriot, BAUER a další. U příležitosti rozšíření spolupráce s firmou HORSCH, kdy středisko Lukrom Svitavy získalo zastoupení techniky Horsch nově pro Pardubický kraj, promluvil na Dni otevřených dveří i jeden z majitelů firmy HORSCH Maschinen GmbH, Philipp Horsch.

 

Stroje značky Horsch

Výrobní program společnosti Horsch je velmi bohatý a v areálu byly k vidění zástupci všech segmentů. Společnost Horsch je nejen producentem zajímavých strojů, ale i lídrem v oblasti nových technologií. Vedle oblíbených stálic jakými jsou například radličkové kypřičeTerrano nebo talířové podmítače Joker HD, byly k vidění i stroje, jenž nabývají na důležitosti například v souvislosti s tlakem na snížení používaní chemických ochranných prostředků

Zajímavým strojem, který nejspíš čeká zářná budoucnost, je Transformer 12 VF. Jde o stroj určený pro mechanickou likvidaci plevelů. Oslní plošným výkonem i kvalitou práce. K dosažení větší přesnosti je možnost výbavy kamerovým systémem pro navádění do řádku a možností je i současná aplikace hnojiva.

V expozici se ukázal též přepracovaný univerzální secí stroj Pronto 6 DC G+F.  Osvědčený secí stroj se schopností kvalitně zasít i ve vysoké pojezdové rychlosti dostal do vínku nový zásobník na osivo a přepracovaná byla i konstrukce stroje. Označení G+F znamená, že stroj je vybaven systémem přihnojení. Přesné secí stroje zastupoval Maestro 24.50 SV, který se vyznačuje přesným systémem dávkování, vysokou pracovní rychlostí a přesným sledováním kvality setí. Tento stroj zakoupil již zákazník z oblasti střediska Svitavy spolu s plečkou Transformer 12 VF a tato souprava bude první svého druhu v České republice, která bude zásadně měnit systém zakládání a vedení porostů kukuřice, cukrovky či řepky v Zemědělském družstvu Dolní Újezd u Litomyšle.

Z postřikovačů Horsch Leeb byly ve Svitavách k vidění dva. Samojízdný model Leeb 8.300 PT se může chlubit vysokými plošnými výkony i přesností a inteligencí. Nádrž na postřikovou jíchu má objem 8000 l a je vyrobena z nerezové oceli. Přesné vedení ramen nízko nad porostem je dílem patentovaného systému BoomControl a k dispozice jsou i více poziční držáky trysek s automatickým přepínáním. Společnost samojízdnému modelu dělal tažený Leeb 6 LT, jehož atributy jsou přesnost, obratnost a stabilita. Navíc tento model disponoval pulzními ventily trysek, což v budoucnu bude představovat zásadní posun v systému ochrany rostlin. Jde o to, že díky pulzním tryskám umí postřikovač udržovat konstantní tlak ve vedení postřikové jíchy ve velmi širokém rychlostním rozmezí a umožňuje tak aplikovat kapky postřiku stejné velikosti jak při pomalých, tak i při vyšších rychlostech.  

Doprava a manipulace

Dopravu a manipulaci zastupovala na středisku Lukrom Svitavy technika značky JCB. K vidění byly dva modely traktorů Fastrac a celá řada teleskopických manipulátorů a kolových nakladačů. Co se týká traktorů Fastrac, ty tam jsou doby, kdy byly považovány pouze za specialisty do dopravy. Dnes je jejich královstvím nejen asfalt, ale skvěle se hodí i na polní práce. Všechny modely Fastrac jsou rámové koncepce a vyznačují se dobrým rozložením hmotnosti.

K vidění byl model Fastrac 4220 s výkonem 220 koní, který po silnicích může jezdit rychlostí až 60 km/h, přičemž bezpečnost je zaručena brzdným systémem převzatým z kamionů. Převod výkonu je zajištěn plynulou převodovkou a komfortní svezení umocní i odpružené a řiditelné nápravy.

Fastrac 8330 se vyznačuje stejnými klíčovými vlastnostmi jako všechny modely Fastrac: je rychlý, bezpečný a pohodlný. Nabízí výkon 330 koní, vario převodovku a nově má hydropneumaticky odpružené obě nápravy.

Do živočišné výroby i na silážní jámě

Na Dni otevřených dveří byl přítomen také teleskopický manipulátor JCB 532.60 Agri s kapacitou zdvihu 3,2 t a výškou zdvihu 6,2 m. Představen byl poprvé na Agritechnice v roce 2019, ale největší prodeje se uskutečnily v loňském roce. Jde o manipulátor střední třídy, který nabízí velmi dobrý poměr ceny a výkonu. Osazen je pohonnou jednotkou JCB o výkonu 110 koní spřaženou se čtyřstupňovou poweshiftovou převodovkou. Dalším prezentovaným teleskopickým manipulátorem byl model 538.60 Agrisuper s větší kapacitou zdvihu (3,8t) a zajímavou kombinovanou převodovku DualTech VT.  Zástupcem velkých teleskopických manipulátorů byl model 560.80 AgriXtra s kapacitou 6 tun a maximální výškou zdvihu 7,9 m.

JCB je výrobcem též kloubových nakladačů a model 435 S je ten nejvýkonnější. Nazýván je „králem silážních jam“ a má velmi dobrý poměr výkon a hmotnost stroje. Pohonná jednotka mu dodává výkon 252 koní a převod zajišťuje šestistupňová powershiftová převodovka. Zajímavým strojem byl i TeleMaster 320, kloubový nakladač s teleskopickým ramenem, nosností zdvihu 3,2 tun a maximální výškou zdvihu 5,2 m. A k vidění byl i malý kloubový nakladač JCB 403, který je určený pro nejmenší zemědělce a hobby farmáře.

Krmné vozy

Techniku pro krmení prezentoval model samojízdného krmného vozu RMH Premium 15 a dále tažený krmný vůz Warrior Plus 9 s frézou a rozdružovač balíků Patriot Cutter. RMH Premium 15 je jedním z nejrobustnějších samojízdných krmných vozů na trhu. Pochází z Izraele a objem míchací vany činí 15m3.

Krmné vozy a rozdružovače pod značkou Patriot od italského výrobce ITALMIX, vyráběné pro LUKROM byly zastoupeny jedním z nejprodávanějších tažených krmných vozů Warrior Plus 9. Míchání u něj zajišťuje jeden šnek a jeho výhodou je malá šířka, která dovoluje snadný průjezd i do dříve postavených kravínů s omezenou průjezdností. Zajímavým strojem byl též vystavený rozdružovač balíků Patriot Cutter. Jde o dvourotorový model, jenž zvládne rozdružit i balík senáže.

Divize mechanizace živočišné výroby

LUKROM Svitavy nabízí své služby také do živočišné výroby, zajišťuje kompletní stavby na klíč od návrhů po realizaci hal, stájí, dojíren aj. Divize MŽV dokáže nabídnout kompletní technologii například pro dojené i masné krávy s komponenty vlastní kovovýroby, jako hrazení, zábrany, napajecí žlaby, shrnovací lopaty, včetně kompletního stání dojíren Vedle výrobků vlastní kovovýroby nabízí Lukrom i další techniku a technologie v kooperaci s výrobci známých značek.  V sortimentu jsou například ventilátory nebo drbadla i automatizované systémy jako je například mléčný automat pro telata Alma Pro od firmy Urban, specializující se na mléčnou výživu telat, nebo robotické přihrnování krmiva Butler Gold. Co se týká technologie pro chov krav s tržní produkcí mléka spolupracuje LUKROM s izraelskou firmou Afimilk. Svým zákazníkům umí nabídnout kompletní technologii správy mléčné farmy, zahrnující monitoring krav, automatizaci dojíren včetně rozsáhlých softwarových řešení.

 

nahoru