Novinka

JCB uvedla smykem řízené nakladače s inovovanou hnací jednotkou

05/12/2023

Na veletrhu Agritechnica byla představena nová verze jedinečného smykem řízeného nakladače JCB TELESKID s teleskopickým výložníkem. S novou emisní normou motoru Stage V přišla i významná inovace hnacího ústrojí a kabiny.

 

Vylepšení a nové funkce byly rovněž představeny i u konvenčních modelů 270 a 270T s pevným výložníkem, které spadají do velké platformy smykem řízených nakladačů JCB.

Nové funkce, které jsou navrženy tak, aby dále zlepšovaly výkon, spotřebu paliva, snadné ovládání a větší pohodlí obsluhy, zahrnují:

NEW motor JCB DieselMAX 430 s výkonem 55kW (74 k), s větším kroutícím momentem, a nižší spotřebou paliva

NEW display s úhlopříčkou 177mm (7palců) umožňující rychlejší a snadnější přístup k celkovému nastavení stroje

NEW možnost nastavení maximální pojezdové rychlosti vpřed a vzad, stupeň akcelerace a nastavení managementu výkonu.

NEW elektrohydraulické vyrovnávání polohy lopaty při pohybu nahoru i dolů

NEW ovládací tlačítka s měkkým dotykem umístěná ve svislém sloupku kabiny

NEW lepší výhled dopředu, na levou stranu a nahoru díky změnám konstrukce kabiny

 

 

 

JCB TELESKID 3TS-8W má tak jako všechny kolové a pásové smykem řízené nakladače JCB unikátní konstrukci jednodílného ramene, která zajišťuje bezpečný a rychlý přístup do a z kabiny dveřmi na levé straně. Další výhodou nakladače TELESKID je jeho teleskopický výložník, který nabízí větší výšku zdvihu a dosah dopředu, což vede k větší všestrannosti nakládání a umístění nákladu.

Kolový model 3TS-8W díky kombinaci radiálního a vertikálního zdvihu zvedne do plné výšky více než 4,0 m až 1,45 tuny. Standardně je vybaven odpružením ramene „Smooth Ride Systém“.

Smykem řízené nakladače 270 (kolový model) a 270T (pásový model) s vertikálním zdvihem unikátního jednodílného ramene “Powerboom” mají jmenovitou zvedací kapacitu až 1.23 tuny a téměř identickou výšku zdvihu 2,9 m a 2,88 m.

"Jedinečný vstup bočními dveřmi a výhled do všech stran díky koncepci jednodílného ramene poskytují smykem řízeným nakladačům JCB vysokou úroveň produktivity, bezpečnosti a snadného ovládání na pracovištích s omezeným prostorem a přístupem. Nejnovější inovace, kromě toho, že poskytují čistší energii zdokonalují schopnosti strojů jejich snadnějším a příjemnějším ovládáním," sdělil generální ředitel společnosti JCB Agriculture John Smith.

 

 

Nový motor

Nový čtyřválcový motor JCB DieselMax 430 o zdvihovém objemu 3,0 litru je poprvé použit v zemědělském stroji.

Motor splňuje evropské emisní normy Stage V díky vysoce účinné konstrukci spalovací komory a chlazenému systému EGR – bez potřeby filtru pevných částic (DPF) nebo SCR/AdBlue.

Stejně jako jeho předchůdce 4,4 litrový motor DieselMax má i nový motor výkon 55 kW (74 k), ale je o 24 % menší a o 30 % lehčí, přesto generuje o 10 % vyšší maximální kroutící moment při 1 500 ot./min. a také vyšší kroutící moment při nižších otáčkách motoru.

Nové vlastnosti motoru zvyšují výkon stroje během čištění hlubokých podestýlek v drůbežárnách, vepřínech a dalších hospodářských budovách s omezeným šířkovým a výškovým přístupem nebo  při běžné práci na ovčích či mléčných farmách.

Kromě vlastností pokročilého spalovacího systému šetřícího spotřebu paliva, mohou majitelé a provozovatelé vylepšit optimální spotřebu paliva ještě aktivací funkce JCB Auto Stop, která vypne motor při delším chodu na volnoběh (interval lze nastavit).

 

Vylepšení kabiny

Nejviditelnější změnou uvnitř přepracované kabiny s bočními dveřmi je nový vertikální panel tlačítek, který znají uživatelé ostatních zemědělských strojů JCB. Je umístěn na pravém sloupku kabiny pod 7 palcovým dotykovým displejem umístěným vpravo nahoře.

V horní části levého sloupku kabiny je umístěno autorádio s připojením přes Bluetooth, ovládací tlačítka pro ventilaci vzduchu a vytápění, včetně tlačítek pro spuštění majáku a varovných světel.

Oproti původnímu uspořádání ovládacích tlačítek a analogových přístrojů umístěných ve výliscích pravého a levého horního rohu kabiny, toto nové uspořádání ovládacích prvků umožňuje větší prosklenou plochu kabiny a lepší výhled dopředu, Přepracování designu dveří na sloupku B zlepšilo zase výhled na levou zadní stranu.

Širší střešní okno zlepšuje výhled na plně zvednutou lopatu nebo paletizační vidle. Delší dráha posuvu sedadla umožňuje obsluze sedět blíže k přednímu oknu, aby lépe viděla na vnější okraje nářadí. Kromě toho je TELESKID standardně vybaven zadní kamerou a jasnými LED pracovními světly. Pro stroje pevným jednodílným ramenem 270 a 270T je tato výbava za příplatek.

 

Nové informační a ovládací funkce

Nový dotykový displej poskytuje obsluze nejen základní informace o stavu stroje, ale také přístup k podrobnějšímu nastavení, které doladí výkon nakladače podle potřeby různých zemědělských aplikací.

Mezi nové ovládací funkce MyChoice patří možnost nastavení maximální rychlosti vpřed a vzad (v krocích po 1 km/h), možnost zvolit si jeden ze tří stupňů akcelerace pro hydrostatickou převodovku, možnost výběru ze čtyř "výkonových módů" a také možnost vybrat si ze dvou druhů citlivosti joysticku.

Podle preferencí a pracovní situace si může obsluha vybrat ze dvou typů ovládání joysticků: typ "X", tzv. ISO (levý joystick pro řízení, pravý pro rameno a nářadí) nebo typem "H" (funkce řízení a ramen sdílené mezi dvěma joysticky)

Součástí upgradu je také vzduchem odpružené sedadlo s látkovým nebo vinylovým potahem (za příplatek), které má lepší polohovatelnost, delší bederní opěrku a pohodlnější loketní opěrky. 

nahoru