en f

Novinka

#JENÁM30: Zdeněk Kašík a jeho desetitisíce zasetých a obdělaných hektarů

10/03/2022

Když se řekne traktorista, většina lidí si vybaví těžkou práci a zpoceného padesátníka k tomu. Zdeněk Kašík je ale traktorista-kombajnista nové generace, který nedá dopustit na klimatizaci a palubní počítač. V LUKROMU působí 24 let.

 

 

Začínal v roce 1994 hned po dokončení střední školy jako opravář traktorů.  Společnost, ve které odstartoval svou kariéru, o čtyři roky později převzal podnik LUKROM plus a ZDENĚK KAŠÍK se tak stal jeho zaměstnancem.

Ocitl se mezi starou technikou, která měla svá nejlepší léta za sebou. „Pak přišel nový traktor a já dostal prvního JD 8200 a secí stroj Horsch Concord 6. S touhle soupravou jsem nejezdil pouze v Halenkovicích, ale taky na středisku v Jarohněvicích a demo po téměř celé Moravě,“ vzpomíná Zdeněk Kašík. Neobsluhoval pouze traktor, ale i kombajn, nákladní auta a spoustu dalších.

„Když jsem začínal v LUKROMU plus, obhospodařovali jsme s kolegy z Jarohněvic cca 2 000 hektarů, postupně přibývala další střediska a dnes po 23 letech „Plusko“ obhospodařuje 8 500 hektarů,“ prozrazuje Zdeněk s tím, že začátky byly velmi těžké. Na 2 000 ha měli s kolegy pouze dva traktory John Deere a v sezoně jezdili na polích nonstop 24 hodin nebo dokonce od rána do noci, aby všechna pole stihli připravit a zasít. „Navíc jsme vše dělali bezorebně a v podstatě jsme se učili. V počátcích jsme navíc neměli moc nářadí na výběr, proto jsme pracovali s tím, co se často našlo i v kopřivách,“ usmívá se. Postupně se ale začaly nakupovat nové traktory, na ně nářadí, vesměs značky Horsch, a také se postupně rozrůstala flotila kombajnů.


Svou práci má rád hlavně kvůli tomu, že může obsluhovat nejmodernější zemědělskou techniku, která je na trhu, a zkoušet nové věci jak v kabině traktoru, tak kombajnu. Za třiadvacet let působení v LUKROMU jsou za ním desetitisíce zasetých a obdělaných hektarů, což je skutečnost, která ho těší.

Zemědělství se podle něj za ty roky výrazně změnilo. A to jak v oblasti zemědělské techniky, tak v rámci pracovních operací na poli i lepší organizací úkonů, díky čemuž s kolegy zvládnou obdělat v menším počtu zaměstnanců mnohem větší plochu než před lety. „Postupně jsme se naučili obdělávat půdu jinak, než tomu bývalo dřív. Dnes už jsou úplně jiné postupy a technologie a díky tomu bych řekl, že máme stabilní slušné výnosy, půdu v dobré kondici a dokážeme poměrně rychle připravit a zasít spoustu hektarů,“ potvrzuje Kašík.

K profesi měl už od začátku blízko, protože sám pochází ze zemědělské rodiny. „Oba moji dědové byli taky traktoristé, takže to mám asi v genech. Od malička jsem se u dědečků potkával se zemědělstvím, měli doma pole, dobytek a hlavně starý traktor, na kterém jsem seděl vždycky, kdy to jen šlo. Bydleli v Halenkovicích, kde bylo zemědělství vidět všude, tak jsem jako malý věčně lítal za chlapy na pole a vozil se traktory,“ vzpomíná s úsměvem Zdeněk Kašík.


Zemědělství má sice pradávné kořeny, člověk ale podle něj musí reagovat na měnící se časy. „Zakládáme protierozní pásy, zmenšujeme pozemky, jsme díky navigačním produktům stále víc precizní, což vidím jako budoucnost zemědělství,“ zamýšlí se.

I přes nástup moderních technologií v zemědělství podle něj navíc bude pořád zapotřebí člověka. „I kolem toho robota musí chodit zase jen člověk, protože on si sám osivo nenasype, radličky ani ložisko nevymění, a když vám zapadne v mokřině, tak se taky sám nevytáhne. Tohle je spíš do fabrik, ne do zemědělství, možná se pletu a v budoucnu to bude jinak, ale doufám, že se toho už nedočkám, protože práce na poli je můj život,“ uzavírá.

 

#JENÁM30

 

  • Seriál o vzniku a růstu jedné zemědělské společnosti z Moravy.
  • 7. června roku 1991 se dva zapálení podnikatelé rozhodli realizovat své vlastní myšlenky a nápady a založit společnost, která měla za cíl nabídnout komplexní služby zemědělské veřejnosti.
  • LUKROM slaví. Jeden z nejvýznamnějších zemědělských holdingů v ČR si v letošním roce připomíná 30. narozeniny. 
  • Jak LUKROM začínal? Proměňoval se? Rostl? Vyvíjel se? Cestovali jsme v čase a podívali se všemu na kloub... protože kdy jindy, když ne teď? #JENÁM30
nahoru