Kompaktní teleskopické manipulátory

Objevte LUKROM

Kompaktní teleskopické manipulátory

Nové a vylepšené vlastnosti dělají kompaktní teleskopické manipulátory JCB ještě atraktivnější.

Výrazné nové vlastnosti a inovace dvou typů kompaktních teleskopických manipulátorů JCB se odrazily zejména v jejich výkonu a jednoduchosti ovládání.

U série kompaktních manipulátorů 526-56 Agri Plus se nyní objevuje 4 stupňová powershift převodovka s hydrodynamickým měničem ve standardní výbavě, s možností elektrického odpojení pohonu zadní nápravy. Manipulátory řady 527-58 Agri s hydrostatickou převodovkou jsou nyní vybaveny ve standardní výbavě systémem Varispeed, který umožňuje obsluze přesné nastavení otáček motoru pomocí ručního plynu a konstantní pojezdové rychlosti pomocí otočného potenciometru, pro práci s hydraulicky poháněným příslušenstvím, např. krmné míchací lopaty nebo zametací kartáče.

Oba typy manipulátorů jsou poháněny již dobře prověřeným motorem JCB EcoMAX o obsahu 4.4 litru a výkonu 81 kW (109 hp), který jim poskytuje dostatečný výkon a velký točivý moment pro dosažení vysoké produktivity.

Vylepšení společná pro obě série strojů zahrnují jemné ovládání hydrauliky ramene, nový Bucket Control Systém (funkce automatického vyklepávání lžíce) a sadu LED světlometů pro perfektní osvětlení okolí stroje při práci brzy ráno nebo naopak pozdě večer.

Výkonný ředitel zemědělské divize JCB, pan Richard Fox-Marrs řekl: “Jako přední světový výrobce teleskopických manipulátorů se zaměřujeme zejména na každou příležitost, kde můžeme zvýšit produktivitu a snížit náklady pro naše zákazníky při zajištění absolutního pohodlí obsluhy”.

526-56 Agri Plus

Nejkompaktnější teleskopický manipulátor JCB z řady manipulátorů s powershiftovou převodovkou měří v nejvyšším bodě kabiny pouze 2.4 m. Šířka je pouze 2.2 m. Manipulátor 526-56 Agri Plus může zvednout břemeno o hmotnosti 2600 kg do výšky 5.6 m, což dělá tento manipulátor vhodný pro prostory, kde je rozhodující výška a dobrá manévrovatelnost stroje.

Předchozí verze Agri měla manuální převodovku a stálý pohon čtyř kol, nyní má ale vyšší stupeň výbavy zahrnující 4 stupňovou powershift převodovku, volitelný pohon na 2 nebo 4 kola a tam, kde to místní legislativa dovoluje, i vyšší pojezdovou rychlost.

Převodovka powershift (řazení pod zatížením) umožňuje obsluze rychleji a snadněji volit nejlepší rychlost pro různé aplikace, zároveň nové tlačítko osazené na joysticku usnadňuje přepínání pojezdu dopředu/dozadu. Vylepšení brzdového systému zvyšuje “citlivost” pedálu.

Možnost odpojení pohonu kol zadní nápravy při jízdě po silnici snižuje opotřebení pneumatik a zvyšuje nejvyšší pojezdovou rychlost – na výběr je verze s 33km/hod. nebo 40km/hod. To znamená, že manipulátor série 526-56 Agri Plus potřebuje kratší dobu na přejetí z farmy na pracoviště a naopak.

Při práci lze odpojit pohon pojezdu stroje brzdovým pedálem, což umožňuje vyrovnání hnací síly a navýšení hydraulického výkonu pro zvedání a vysouvání ramene – ideální pro nakládku hnoje při čištění stájí a chlévů. 

527-58 Agri Plus

 Použití hydrostatické převodovky umožnilo konstruktérům JCB vytvořit ultra-kompaktní manipulátor s jedinečným výkonem vůči jeho rozměrům.

Manipulátor série 527-58 je široký 2.04 m a vysoký 2 m v nejvyšším bodě prostorné kabiny. Může se tak snadno pohybovat v těsných prostorách a zvednout náklad až 2700 kg do výšky 5.8 m.

Na nejnovější sérii byly provedeny úpravy dvourychlostní hydrostatické převodovky, které se odráží v lepší ovladatelnosti pojezdu stroje, zatímco systém Varispeed umožňuje obsluze nastavit pojezdovou rychlost nezávisle na otáčkách motoru.

Toto je skutečně užitečná věc pro nářadí, které vyžaduje velký průtok oleje do hydromotoru (jako např. zametací kartáče nebo rozdružovače balíků), protože umožňuje obsluze pracovat při pomalé konstantní pojezdové rychlosti (např. při nastýlání podestýlky ve stájích), zatímco otáčky motoru jsou udržovány tak, aby dodával požadované množství oleje.

Nové vlastnosti společné pro obě série strojů

Nové a vylepšené vlastnosti společné jak pro sérii 526-56 Agri Plus, tak pro 527-58 Agri Plus zahrnují inovovaný hydraulický systém, jehož výsledkem je pohodlnější a příjemnější dojem obsluhy z ovládání hydraulických funkcí.

Tlumení dorazu při zasouvání/vysouvání pístnice ramene je přidanou hodnotou k minimalizaci otřesů stroje. Joystick s proporcionálním servo-ovládáním hydrauliky reaguje ostře, jistě a přesně podle pohybů Vaší ruky. Tyto vlastnosti se odráží jak v celkovém řízení a přesnosti, tak i ve spolehlivé manipulaci.

 

Když přidáme k těmto dvěma manipulátorům ještě další unikátní prvek firmy JCB: „Bucket Control Systém“, pak obsluha může snadno vyprázdnit lžíci nebo vidle, aniž by prováděla opakované pohyby joystickem. Funkce „automatického vyklepávání lžíce“ je velkým pomocníkem při manipulaci s materiálem, který se lepí, např. hnůj na agrovidlích, nebo při postupném vytřepávání senáže či siláže z vidlí na jámě nebo při citlivém vyprazdňování obilí ze lžíce.

Pokud je bezpečné měnit nářadí při běžícím motoru manipulátoru, je možné pro rychlejší a jednodušší výměnu použít nový pomocný hydraulický odtlakovací systém ovládaný tlačítkem v kabině, který vypustí tlak z rychlospojek hydraulického okruhu na rameni. 

516-40

 

Nový kompaktní teleskopický manipulátor Loadall 516-40 je náhradou za stávajícího manipulátoru 515-40.Tento model navazuje na svého předchůdce a vyniká především vyšší výkoností.

Oproti svému předchůdci také vyniká větší nosností, 2 rychlostním hydrostatickým pohonem do 26 km/h, hydraulickým zajištění nářadí a multifunkčním joystickem.

520-40

Kompaktní teleskopický manipulátor 520-40 je druhým nejmenším této řady. Vyznačuje se stálým hydrostatickým pohonem 4x4 a vynikající manévrovací schopností ve stísněných prostorech.

Teleskopické manipulátory využívají také centrální polohu kabiny a nízko umístěnou a posunutou kapotu.

Výsledkem toho je neomezená viditelnost, díky které může obsluha dosáhnout maximální produktivity.

525-60 Agri Plus

  

Nový kompaktní manipuálátor 525-60 Agri Compact Loadall přichází jako náhrada strojů Loadall řad 524-50, 527-55 a 520-50. Kompaktní manipulátor 525-60 Agri Compact byl navržen jako odpověd na rostoucí poptávku na menší stroje vhodné pro práci ve starších zemědělských budovách s průjezdy s maximální výškou 2 metry, ale také s výhodami a dosahem, který je doposud možné nalézt pouze u větších manipulátorů.

Manipulátor 525-60 Agri se zvedací kapacitou 2500kg je ideální pro každodenní práci na farmě. Díky maximálnímu zdvihu 6 metrů může ukládat balíky slámy do větší výšky. JCB 525-60 je zaměřen na malé a střední farmy s živočišnou výrobou, kde je velmi důležitým nákupním faktorem velikost stroje. Tyto manipulátory se mohou pyšnit všemi prvky, které používají větší stroje JCB Agri Loadall, a to všechno při zachování kompaktních rozměrů.

Klíčové vlastnosti

  • kompaktní rozměry (1,89 m šířka x 1,97 m výška*)
  • 2500 kg zvedací kapacita
  • maximální zdvih 6 metrů
  • nízké uložení ramene výložníku – perfektní výhled do zadní části stroje
  • hydrostatická převodovka – 30 km/h
  • vznětový motor JCB Diesel Tier 4F  (výrobce Kohler) s výkonem 74hp (55.4kW) – bez použití přidávného systému vstřikování močoviny SCR a filtru pevných částic DPF
  • plnohodnotná kabina – pro zvýšení pohodlí obsluhy
  • průtok hydraulického systému 90 l/min pro rychlou práci s výložníkemmulktifunkční joystick, s proporcionálním ovládáním výsuvu ramene a plynulým ovládáním vnějšího hydraulického okruhu
  • převodovka VARISPEED (volitelná výbava) dovoluje přesné nastavení otáček motoru pomocí ručního plynu a maximální pojezdové rychlosti pomocí otočného potenciometru, pro práci s hydraulicky poháněným příslušenstvím, např. krmné míchací lopaty nebo zametací kartáče.
nahoru