en f

Novinka

Král JEČMÍNEK se přeměnil na krále siláží

30/08/2019

Společnost Agroječmínek s.r.o. z Chropyně odstartovala tento týden sklizeň silážní kukuřice, jednu z nejdůležitějších operací ve svém hospodářském roce. Zajistit významnou složku krmiva v podobě kvalitní kukuřičné siláže, pro tak velké množství dojnic, které je ustájené v Agroječmínku, vyžaduje obrovské pracovní nasazení, nejen všech pracovníků, ale i zemědělské techniky.

Vzhledem k nepředvídatelnému počasí v posledních letech, je potřeba dělat maximální výkony, v co nejkratší době. Proto ředitel této společnosti Ing. Petr Nevařil neponechal nic náhodě. Velkou a významnou investicí, kterou v podniku prosadil, bylo pořízení velmi výkonné řezačky John Deere 8600i o výkonu 625 koní, vybavené systémem HarvestLab (sleduje kvalitativní živinové parametry sklízené hmoty) a osazené  zrnovým procesorem Scherer.

Jedná se o první instalaci kondicionéru Scherer na řezačce John Deere v České republice. Tento zrnový procesor dokáže zajistit precizní nadrcení kukuřičného zrna i při nastavení délky řezanky „na dlouhou řezanku“ (30 mm). Výsledkem je hrubá strukturní řezanka s jemně nadrceným zrnem. Takto zpracovaná řezanka má podstatný vliv na lepší stravitelnost a vyšší produkci mléka. Díky nové řezačce se významně zvedl výkon při sklizni a to cca o 25% ve srovnání s předchozí řezačkou JD 7400 z roku 2006.

Investicí do rychlých traktorů JCB Fastrac 3230-65 a JCB Fastrac 4220 se výrazně posílila a urychlila přeprava sklizené siláže z pole k silážní jámě. Poslední a rovněž velmi důležitou investicí, která proběhla v tomto roce, byla koupě kloubového nakladače pro práci na silážní jámě.

„Pořídit si velmi výkonnou řezačku je pouze polovina úspěchu. Pokud jejímu výkonu nestačí ostatní stroje, zejména ty při vyhrnování siláže na jámě, ztrácíte efekt i peníze! Naší další logickou investicí pro posílení silážní linky, bylo pořízení výkonného kloubového nakladače. V našem podniku není čas ani prostor na kompromisy. Abychom byli úspěšní, musíme dělat v co nejkratším čase maximální výkony při minimálním počtu lidí. Proto jsme si vybrali jeden z nevýkonnějších kloubových nakladačů na trhu JCB 435 S“, vysvětluje Petr Nevařil. „Tento kloubový nakladač byl speciálně vyvinutý pro výkonnou práci na silážní jámě, což my přesně potřebujeme,“ dodává.

„Král silážních jam“, jak nazývají angličtí farmáři kloubový nakladač JCB 435S skrývá pod kapotou 230 koní a při své provozní hmotnosti 14,4 t dosahuje nejvyššího poměru výkon/hmotnost ve své třídě. Kloubový nakladač JCB 435S byl už od samotného zrodu navržen jako specialista na silážní jámy. Tomu odpovídá i šesti-stupňová převodovka POWERSHIFT se zámkem točivého momentu hydrodynamického měniče na všech převodových stupních, což zaručuje výrazně lepší trakci, výkon a hospodárný provoz při práci na jámě.

Nezbývá než popřát společnosti Agroječmínek s.r.o. co nejrychlejší a bezproblémovou sklizeň.

nahoru