en f

Novinka

Letošní žně jsou v plném proudu. Zemědělci využívají každého slunného dne

21/07/2020

Letošní žně jsou v plném proudu! Také lukromácké podniky prvovýroby využívají každého slunného dne ke sklizni. Na pole se kvůli rose vyjíždí kolem deváté ranní a jezdí se do večera, a to podle počasí.

 

Žně v LUKROMU odstartovali první týden v červenci sklizní ozimého ječmene na středisko Dolní Bojanovice. O pár dní později se naši zemědělci vrhli na řepku ozimou ve Starém městě a dále pšenice ozimé ve stejné lokalitě.

 

„Postupně sklízíme na všech střediscích, to znamená Jarohněvice, Halenkovice, Spytihněv, Tlumačov, Suchá Loz, Boršice, Staré Město Dolní Bojanovice Mistřín a příští týden též v Hustopečích nad Bečvou. Nechybí ani pozemky u podniku ZEV Šaratice,“ prozradil plány Karel Čadek z LUKROMU plus, což je dceřinná společnost LUKROMu, spol. s r. o..

LUKROM pěstuje na největší ploše pšenici ozimou, a to konkrétně na 3 334 ha. Zahájení sklizně pšenice se očekává koncem tohoto týdne v podniku Agroječmínek v Chropyni.

 A jaké jsou vyhlídky na letošní sklizeň? Podle Karla Čadka bude tento rok výnosově pravděpodobně průměrný, ale rozhodně lepší než ten loňský. „Ječmen ozimý vypadá na cca 6,5 t/ha (v Šaraticích téměř 8 t), řepka ozimá na něco pod 3 t a v Šaraticích kolem 3,5 t. Od pšenic očekávám 7 – 8 t/ha a ostatní uvidíme, až začneme sklízet. Velice slibně rostou kukuřice, ale do sklizně je ještě daleko,“ neukvapuje se šéf největšího lukromáckého podniku prvovýroby.

 Jako každý rok, i naši zemědělci se musí vypořádávat se škůdci a nejrůznějšími chorobami. V letošním roce byl, i vzhledem k zákazu insekticidního moření a průběhu jarního počasí, obrovský tlak škůdců – zejména krytonosců v řepce.

„I přes aplikaci insekticidů do porostu je místy velké poškození rostlin. Také vzhledem k častému deštivému počasí a nemožnosti fungicidních zásahů v optimální době může být v některých porostech vyšší výskyt fuzárií a v důsledku toho i snížený výnos,“ dodává Karel Čadek.

nahoru