en f

Novinka

LUKROM má za sebou první letošní akci. Představila novinky secí techniky značky Horsch

16/03/2022

Šest strojů z portfolia secí techniky Horsch, novinky a inovované stroje, které v budoucnu mohou být pro zákazníky zajímavé. To nabídla letošní první lukromácká akce přehlídky zemědělské techniky, která se uskutečnila minulý týden ve venkovních prostorech podniku AGROPROGRESS Kateřinky, s.r.o. v Oldřišově. Počasí k nám bylo laskavé a my jsme během slunečného dne mohli pohovořit až s pěti desítky našich klientů.

  

Jaká nás čeká budoucnost v souvislosti s událostmi posledních týdnů, měsíců? I toto byla témata číslo jedna a pro zemědělce velmi klíčová. „Budoucnost nás čeká ve zdražení energií, tím pádem i osiva atd. vše má spojitost s válkou jako dražší plyn, ropa. Bude to mít takové následky na zvýšení nákladů a zemědělec musí hledat cestu, jak ušetřit. Náklady ho budou zajímat čím dál víc, a proto jsme na tuto akci vybrali stroje, které by měli ty náklady snižovat a umožnit, aby výroba mohla fungovat v míře jako doposud. Jsme tady, abychom osvětili zemědělcům možnosti a ukázali cestu, kterou se mohou vydat,“ uvedl obchodní manažer LUKROMU Robert Hába s tím, že to, co se dnes děje, mění vše, na co jsme byli zvyklí a je těžké predikovat, jaký bude vývoj. „Budeme si s tím, ale muset nějak poradit, a i proto jsme mj. uspořádali toto setkání. Nikdo z nás nemůže říct: “Nebudu to dělat”. Všichni, co tady jsme, to zemědělství chceme dělat, máme rádi tuto práci, takže hledáme cesty, jak to dělat dál a jak to dál dělat dobře,” zdůraznil.


Zemědělská akce LUKROMU byla zaměřená na představení novinek v secí technice značky Horsch a k vidění byly i stroje Horsch na hybridní zemědělství – plečka Transformer a prutové brány Cura.


Hybridní zemědělství je kombinací klasického zemědělství, konvenčního a ekologického. Zvažuji, kterou variantu zvolím, například budu plečkovat kukuřici mechanickou plečkou, ale pak párkrát zaprší a nepustí mě to tam, naroste to a poté už ta plečka ztrácí význam a mám problém. Tak použiji postřikovat, ale zase pouze cíleně tam, kde mám ten problém. Takže kombinuji tyto systémy a snižuji zatížení na tu půdu co se týče chemických látek hnojiv apod. Tímto způsobem tak nějak její úrodnost udržuji,“ dodává Robert Hába.

A které stroje jsou na toto hybridní zemědělství nejvhodnější? V podstatě všechny, které jste mohli na naší akci vidět.


Přehlídka odstartovala po 9 hodině ranní, kdy návštěvníky uvítali nejen naši obchodní zástupci LUKROMU, ale také Filip Balderman, obchodní zástupce společnosti HORSCH Maschinen GmbH s Karlem Faltou, technologickým poradcem stejné společnosti. 
 


Následovalo komentování a představení jednotlivých strojů. „Jsme velmi rádi, že o své zkušenosti se secím strojem Focus se přijel s ostatními podělit také náš zákazník pan Rostislav Mátl, majitel podniku DVP Agro a.s. z Rajhradu u Brna,“  vyzdvihl Robert Hába. 

K vidění byl nový secí stroj Pronto 6 DC, Maestro 12.45 CX, Versa 3 KR, Focus 6 TD, dále stroje z oblasti hybridního zemědělství, a to plečka Transformer 6 VF s kamerovým naváděním a prutové brány Cura 12 ST.

 

POJĎME SI PREZENTOVANÉ STROJE V KOSTCE PŘEDSTAVIT

Pronto 6 DC
Pronto DC se právem nazývá univerzálním secím strojem. Univerzální ze dvou hledisek: Perfektní zasetí nezávisle na přípravných pracích. Při setbě do mulče, po obdělání pluhem nebo intenzivně střídaných pracovních postupech. A perfektní pro setí nejrůznějších typů plodin. Kromě klasických plodin, jako je řepka / pšenice / ječmen, je bez problémů možný výsev trávy / meziplodin atd.
Uložení osiva je při setbě jedním z rozhodujících faktorů. Pro úspěch je však také nezbytné dodržet optimální časové období pro setí. Pronto DC nabízí kromě vysokých jízdních rychlostí až 20 km/h velkokapacitní zásobníky osiva pro velké hodinové výkony.

 

 

Maestro 12.45 CX
Nové přesné secí stroje Maestro se vyznačují patentovaným systémem dávkování, malými výsevními agregáty a průběžným vyhodnocováním kvality výsevu. Spojují vysokou pracovní rychlost a špičkovou kvalitu výsevu. Jsou méně závislé na přípravě pozemků. Princip dávkování zrn používá novou konstrukci dávkovacích kotoučků, které využívají princip podtlakového dávkovače nebo naopak přetlakového. U obou řešení je charakteristický plynulý přechod pohybu zrna z otáčení na přímočarý pád. Řídící software v ISOBUS terminálu informuje obsluhu o přesném podílu chyb nebo shluků. Maestro SV se vyrábí v provedení 12 až 36 řádků s roztečemi 70, 75 nebo 50 cm. Zásobní vůz u řady SV/SX pojme 2 000 litrů osiva a 7 000 litrů hnojiva. Maximální přítlak na botku je až 350 kg. Díky teleskopické nápravě jsou secí stroje Maestro stabilní i na nekvalitních cestách.

 

 

Versa 3 KR
První elektro-mechanický secí stroj z produkce firmy Horsch přichází na trh s množstvím inovativních technických řešení. Secí stroj nabízí variabilitou výsevku a flexibilní rozteč řádků. S integrovanými rotačními branami a novými secími botkami dokáže provádět výsev (velkých i malých semen) i za mokrých podmínek na poli.
Poptávka po něm přichází především z míst, kde mají zkušenosti s provozem rotačních bran, z farem s výměrou od 50 hektarů a od bio pěstitelů, kteří si chtějí mechanický secí stroj vyzkoušet. Secí stroj Horsch Versa 3 KR o hmotnosti tři tuny je kompatibilní s traktory o výkonu od 160 koní a vypořádá se s nejrůznějšími typy osiva a plodin. Jde především o řepku, pšenici, ječmen, luštěniny, špaldu a jiné speciální plodiny.

 

 

Focus 6 TD

Secí stroj Focus TD značně odprezentoval jeho majitel pan Rostislav Mátl, který vidí jednoznačnou budoucnost strojů Focus právě v aridních oblastech, kde je třeba výrazně přemýšlet jak bude zákazník hospodařit s vodou. Koncepce stroje Focus umí zpracovat půdu ochranou technologií StripTill, zároveň uložit cíleně hnojivo a do předem připravených a zpracovaných pásů přímo zaset řepku či jiné zrniny-to vše v jednom přejezdu. „U nás v podniku využíváme stroj Focus velmi intenzívně také na zakládání porostů meziplodin, kde pracujeme se směskami až 12 druhů osiv. K tomu využíváme 2 komory zásobníků a v poslední době jsme si nechali domontovat zařízení MiniDrill, takže jsme schopní dávkovat velmi přesně až 3 různé druhy resp. směsky osiva. Navíc jedním přejezdem, takže umíme hodně šetřit vláhu, která je v naší oblasti velmi důležitá“ sdělil Rostislav Mátl.

 


Transformer 6 VF

Stroje na meziřádkovou kultivaci (plečky) zažívají velmi rychlý nástup na trh a jsou zajímavým řešením v boji proti plevelům, když se chemické prostředky neustále zakazují a téměř žádné nové nepovolují. V momentě, kdy chceme zachovat výnos plodiny kukuřice, slunečnice, cukrovky či řepky, tak bez účinného boje proti plevelům to nejde. Když nemáme k dispozici účinný chemický přípravek nebo jeho použití je hodně omezené, tak musí nastoupit mechanická likvidace a zároveň i provzdušnění půdy. To vše má za následek zachování a mnohdy i naopak navýšení výnosů. Plečka Transformer VF se charakteristická svým extrémně krátkým rámem, který je umístěn blízko traktoru a tím umí Transformer „oplečkovat“ maximum plochy v meziřádku. K tomu mu samozřejmě pomáhá hydraulický posuv rámu řízený 3D kamerou, která snímá řádky kulturní plodiny a navádí plečku tak, aby zůstal jenom řádek kulturní plodiny a prostor mezi řádky se podřezal a tím zlikvidoval plevele. Z hlediska precizního navádění v klínech a na souvrati slouží zvedací jednotky RowLift, které jednotlivé řádky zvedají dle pozice GPS a tím nevznikají neobdělané klíny. Díky variabilnímu rámu již v základní výbavě je přestavba např. z 12 řádků na 8 velmi jednoduchá a rychlá.

 

 

 

Cura 12 ST
Ze stejné skupiny strojů jako Transformer, tedy hybridního zemědělství, pochází i další novinka pro rok 2022 a to prutové brány pod obchodním označením Cura ST. Dodávají se v různých variantách záběru, ale na prezentační akci byla verze o pracovním záběru 12 m. Prutové brány velmi intenzivně umí „vyčesat“ plevele z porostů hustě setých plodin, umí také narušit krustu na povrchu půdy na jaře a dostat tak do porostu potřebný vzduch. Jedinečností tohoto stroje je speciální řešení uchycení jednotlivých prutů pomocí dvojité pružiny, která zajistí konstantní přítlak v celém chodu prutu. Přítlak se nastavuje hydraulicky z kabiny traktoru. 12metrový záběr je stále ještě v neseném provedení a zajišťuje perfektní kopírování terénu jednotlivých částí křídel. Hydr. předepnutí umožňuje bezpečné otáčení na souvrati.

 

nahoru