en f

Novinka

LUKROM představil teleskopický manipulátor JCB Loadall nové generace

20/08/2019

V uplynulých týdnech předvedla společnost LUKROM v prostorách ekostatku KVATRO nejnovější techniku JCB! Právě tam, do malebné krajiny Bílých Karpat, přivezli naši obchodní manažeři manipulátor JCB 542-70 Agri Pro III. generace. Podnik KVATRO-EKOSTATEK spol. s r.o. se tak stal jedním z prvních zákazníků, který si mohl stroj vyzkoušet. Zároveň majitelé statku otestovali na svých polích i traktor JCB Fastrac 4220. 

Hlavní činností podniku KVATRO-EKOSTATEK spol. s r.o. je chov kvalitního masného skotu. Jedná se o podílové křížence s plemenem Limousine. Skot je chován pastevním způsobem. Srdeční záležitostí jednoho ze spolumajitelů ekostatku je i chov koní, plemen český a moravský teplokrevník. Doplňkovou nabídkou této společnosti je navíc prodej ekologického lučního sena a senáže z oblasti Bílých Karpat.

 

Luční ekologické seno se prodává jak sezónně, tak ze skladů mimo sezónu. Seno je navíc vhodné i pro bio chov. V poslední době, díky dlouhodobým suchým podmínkám, tuto činnost omezujeme, abychom byli schopni zajistit krmení pro naše stáda,“ uvádí jeden ze spolumajitelů Jaroslav Okénka s tím, že sečení luk je časově limitováno kvůli oblasti, ve které se nachází (CHKO). Práce při sečení trávy proto musí být dobře naplánovaná a sehraná. Po shrnutí na řádky, se píce lisuje do kulatých balíků. Poté se sváží na farmu, kde se balí do stretch folií a poté skládá do úhledného stohu.

 

„Při velmi parných dnech, které panují v tomto období musí být pro zachování kvalitní píce synchronizace a rychlost celého týmu špičková, dodává pan Okénka. Právě to byl důvod, že si majitelé ekostatku pohrávali s myšlenkou vyzkoušet při sečení luk traktor JCB Fastrac 4220 osazený čelní a boční žací lištou CLAAS DISCO o pracovním záběru 6 metrů. Na Fastracu se nám líbí, že během přejezdů můžeme jet rychleji. Na práci je nás každý rok míň a míň, proto je pro nás rychlost důležitá,“ uvádí Roman Karásek. „Pohodlí a komfort ve Fastracu při sečení luk, které jsou věčně rozryté od divokých prasat je úžasný. Dokonale odpružený a rychlejší Fastrac si s nerovností mistrně pohrává. Se stávajícím traktorem to nejde srovnat. Navíc se mi hodně líbí i fakt, že Fastrac má řiditelné obě nápravy, otáčení ve ztížených podmínkách a na velkých svazích je hračka. Technici ze společnosti LUKROM nám na zkoušku vybavili Fastrac i s navigací John Deere s přijímačem Star Fire 6000 a nejnovějším displejem 4640 s automatickým naváděním. Jen zmáčknu tlačítko a sečení si užívám,“ dodává Roman Karásek.

 

Aby toho nebylo málo, ekostatek KVATRO mohl jako jeden z prvních zákazníků vyzkoušet doslova žhavou novinku na trhu. Pro manipulaci výše zmiňovaných balíků sena, přivezla společnost LUKROM na zkoušku i manipulátor JCB 542-70 Agri Pro III. generace. „Jedná se o vrcholovou řadu zemědělských manipulátorů LOADALL střední třídy poháněnou motorem JCB EcoMax o výkonu 145 koní, zvedací kapacitou 4,2 t, dosahem 7 m a s unikátní kombinovanou převodovkou DUALTECH VT, která kombinuje hydrostatický a mechanický převod. Úplně nová kabina Command Plus s několika násobně oblým panoramatickým čelním sklem bez horní středové příčky byla pro ukládání balíků do výšky ideální,“ vyzdvihl nejlepší vlastnosti stroje lukromácký šéf projektu JCB Petr Sedláček.

 

Jako první testoval manipulátor Petr Karásek, který ocenil nízkou hladinu hluku uvnitř kabiny. V tomto parném počasí se mu líbilo i luxusní sedadlo s ventilací a automatickou klimatizací (ATC), která rychle vychladila kabinu dle nastavené teploty. „Jediné, na co jsem si musel zvyknout během práce, byl ovládací joystick, který je trochu odlišný než u našeho manipulátoru. Během půl hodiny práce už ale bylo všechno v pohodě. Celkově hodnotím nový manipulátor jako hodně povedený stroj,“ doplnil Petr Karásek.

 

Kombinace přesného hydrostatického převodu manipulátoru a zručnosti Petra Karáska byla koncertem pro diváky sledující přesnou práci během balení stretch folií a ukládání balíků.

 

nahoru