en f

Novinka

MILIONOVÁ STAVBA ROKU! Divize mechanizace živočišné výroby předala v Černotíně hotovou farmu

03/12/2020

Kolegové z divize mechanizace živočišné výroby naší společnosti LUKROM se mohou plácnout po zádech. Podařilo se jim totiž dokončit a předat významný projekt; farma na klíč v areálu Zemědělského obchodního družstva se sídlem v Černotíně. 

Toto družstvo je mimo jiné významnou mléčnou farmou, a proto si LUKROM velmi váží důvěry, kterou do nás vedení družstva vložilo. Kompletní modernizace farmy v Černotíně odstartovala v prosinci roku 2019. Během necelého roku vyrostla na zelené louce vedle původního areálu moderní velkokapacitní stáj, kompletní kejdové hospodářství a dojírna s novou moderní technologií dojení značky AFIMILK, která se stala „srdcem této farmy“.

 

 

„Na stavbě stáje vás na první pohled může zaujmout boční ventilační systém zajišťující odvětrání a správné klima, což je také velmi důležité pro welfare zvířat. Součástí systému ventilace jsou také ventilátory MultiFan a rolovací příčky, které nesou značku naší společnosti a jsou výrobkem naší kovovýroby střediska v Kroměříži,“ prozradila nová ředitelka divize mechanizace živočišné výroby (MŽV) Lucie Červenková s tím, že další systémy, které patří do portfolia kovovýroby, jsou napájecí žlaby, systémy hrazení a shrnovací lopaty Vlop, které zajišťují průběžné odklízení kejdy ze stáje.

 

 

Lopaty jsou prvním článkem nového kej do vého hospodářství, jehož dominantou je skladovací železobetonová jímka o užitném objemu 4 030 m3. K té patří navíc i homogenizační a separační jímka. Obsluhu kejdového hospodářství zajišťuje jedna z nejprestižnějších technologií značky BAUER.

Jímky jsou vybaveny čerpadly a míchadly této špičkové rakouské značky. „Pokud mluvíme o tom, že shrnovací lopaty jsou prvním článkem kejdového hospodářství, tak tím posledním článkem je separátor BAUER, jenž z kejdy získává tzv. separát, který se následně používá na podestýlání lehacích boxů,“ doplňuje.

K nové dojírně to mají krávy jen kousek. Přivede je tam přiháněcí ulička a v čekárně je bude popohánět přiháněč, který je rovněž výrobkem kovovýroby LUKROM.

 

 

Na realizaci dojíren se specializuje naše středisko v Pelhřimově, které do Černotína navrhlo paralelní rybinovou dojírna 2 × 7 stání, vybavenou tou nejlepší technologií – technologií dojení AFIMILK včetně in line laboratoří AfiLab, které průběžně sledují hodnoty mléka a odesílají je do softwaru AfiFarm, který informuje o kvalitě, množství a případných zdravotních problémech, jako jsou mastitida, ketózy, SARA a jiné. „Tím je zajištěno, že mléko, které se shromažďuje v mléčném tanku holandské značky MUELLER, je té nejvyšší kvality. Mléčný tank se postará o potřebné zchlazení mléka a jeho uchování, než si jej vyzvednou mlékárny. Mléčné tanky Mueller jsou známé svou spolehlivostí, rychlým procesem chlazení, a především nízkými provozními náklady. Svými kompaktními rozměry jsou vhodné do každé mléčnice,“ doporučuje.

 

 

Pro identifikaci krav zvolili v Černotíně pedometry AFIMILK, což je nejrozšířenější systém monitoringu poskytující 5 výstupů od každého kusu – identifikace, průběžné měření teploty, upozornění na oteplení, sledování odpočinku a informaci o kondici zvířete. Jedná se o spolehlivý a odolný systém ověřený 40 lety vývoje a zkušeností.

„Ještě jednou děkujeme za důvěru a přejeme černotínskému družstvu především spokojenost nejenom celého personálního obsazení družstva, ale také spokojenost jejich skotu,“ vzkazuje.

nahoru