en f

Novinka

Milník ve společnosti JCB - nová éra traktorů FASTRAC

10/10/2016

První říjnový týden se ve společnosti JCB odehrál ve znamení velkých oslav! V sídle společnosti „Head quaters“ v Uttoxeteru v Anglii proběhlo slavnostní představení a uvedení na trh nového traktoru řady 8000, které bylo zároveň spojeno s oslavou 25. výročí výroby traktorů Fastrac. První sériově vyráběné Fastraky začaly sjíždět z výrobní linky již v roce 1991.

Této velkolepé události se zúčastnili importéři značky JCB z celého světa, včetně Spojených Států, Kanady a Austrálie. Samozřejmě nemohli chybět ani zástupci České republiky: společnosti LUKROM a Pekass.

Samotné představení nového traktoru se uskutečnilo ve velkém kinosále, který se nachází přímo v hlavním sídle společnosti. Ke všem zúčastněným hostům nejprve promluvil současný generální manager JCB Agriculture p. John Smith, a společně s ostatními kolegy, kteří se podíleli na vývoji traktorů Fastrac zdůraznil klíčové události a charakteristické přednosti traktorů Fastrac od doby jejich počátků až po současnost. Vše bylo doprovázeno filmovým představením jednotlivých milníků vývoje, výroby a prodeje těchto traktorů. Vyvrcholením bylo za impozantního doprovodu hudby slavnostní odhalení nového „traktoru Fastrac 8330“, který se stal se svým jmenovitým výkonem 335 koní nejvýkonnějším traktorem v historii společnosti JCB a zároveň i její vlajkovou lodí.

Poté následoval přesun všech účastníků na pole, kde si mohl každý vyzkoušet traktory Fastrac přímo v praxi. Nachystáno tu bylo 10 traktorů: 5 traktorů řady 8000 a 5 traktorů řady 4000 v agregaci s různou zemědělskou technikou – od postřikovačů, přes návěsy, pluhy až po podmítače.

Musím říct, že na mě udělal nový Fastrac 8330 velmi dobrý dojem. V nové kabině označené jako „Command Plus“ je skvělý výhled do všech stran, a dokonce je podstatně vylepšen výhled na zadní závěs traktoru, což bylo u předchozího modelu 8310 mírným handicapem. Pohodlí a komfort obsluhy během práce je v porovnání s ostatními traktory ve své třídě nesrovnatelný. Výhody odpružení přední i zadní nápravy poznáte ihned, jakmile se se strojem rozjedete. Nemluvě o komfortu, který si užíváte při vyšších pracovních rychlostech. Nový Fastrac řady 8000 má podobně jako řada 4000 dvoustupňovou plynulou převodovku s maximální rychlostí až 69 km/h. Rovněž nárůst výkonu u nové 8330 lze pocítit v porovnání s předchozím modelem 8310, a to zejména při těžších polních pracích jako je např. orba nebo podmítka.

Po praktické zkoušce traktorů měli dále všichni účastníci možnost prohlédnout si výrobní závody „Land Power and Earth Movers“, ve kterých se nachází montážní linky traktorů Fastrac a kloubových nakladačů. Zde byly návštěvníkům podrobně popsány jednotlivé oddělení od vývoje až po finální kontrolu vyrobených strojů. Další zajímavou věcí  byla prohlídka centrálního skladu náhradních dílů JCB ve “ World parts center“, ze kterého se distribuují všechny náhradní díly na další světové mezisklady, kterých je celkově 16. České uživatele strojů JCB pak může těšit to, že jeden z těchto skladů se nachází poblíž Plzně, a co do počtu skladovaných dílů se řadí mezi pět největších skladů.

Vyvrcholením oslavy „25 LET VÝROBY TRAKTORŮ FASTRAC“ a uvedením nového modelu 8000 na trh, byla účast všech pozvaných hostů na slavnostním galavečeru s laserovou show, při které byla představena historie jednotlivých modelů traktoru FASTRAC.

"Za sebe můžu říct, že pro mě byla možnost účastnit se takovéto akce celosvětového formátu velkým zážitkem a zároveň i velkou poctou," řekl jedoucí projektu JCB Petr Sedláček.

nahoru