Novinka

Nápor letošních žní? I díky moderní technice je zvládáme výborně

17/08/2018

Už v pondělí čeká zemědělce LUKROMU start druhé vlny žní a těžká technika se opět rozjede do polí. Zajímalo nás, jak se s letošním náporem vyrovnávaly lukromácké laboratoře v Lípě a ve Vyškově.

Podle šéfky našich laboratoří Dagmar Vítové se nám letošní nápor a rychlý nástup během žní dařilo zvládat lépe i za pomoci moderní techniky. Ta nám umožňuje velmi rychlé a pohodlné měření některých parametrů důležitých pro stanovení kvality zejména u obilovin (pšenice, ječmen) a řepky.

„V laboratoři v Lípě nám k tomuto účelu slouží již čtvrtým rokem přístroj DA 7250, na kterém jsme schopni měřit pšenici, ječmen, žito, oves, triticale, kukuřici, hrách, řepku a krmiva pro drůbež, prasata, skot a jiné. Na přístroji jsme schopni během několika sekund zjistit dusíkaté látky, které jsou velmi důležité pro další stanovení a výrobu krmných směsí,“ přiblížila Dagmar Vítová.

Pro laboratoř ve Vyškově byl letošní rok v květnu pořízen nový přístroj pro kontrolu kvality zrnin a olejnin bez zdlouhavé přípravy vzorku, jako tomu bylo doposud, kdy se musel vzorek šrotovat a potom teprve následně změřit. To u nového přístroje INFRAMATIC 9500 odpadá a můžeme měřit zrna v celku. „Došlo tak ke zkvalitnění práce a k nezanedbatelné úspoře času,“ dodává spokojeně laborantka Blanka Novotná.

 

 

V porovnání kvality letošní sklizně oproti loňskému roku jsou u pšenice a ječmene nižší objemové hmotnosti, což je důsledkem nástupu vysokých teplot a nízkých srážek. „Naopak díky malým srážkám nepozorujeme u zrna plísně a houby. Co se týká kvality, rozbory, které u nás provádíme, na sníženou kvalitu neukazují. Průměry obsahu dusíkatých látek námi přijatých komodit jsou mírně vyšší oproti loňskému roku, což může způsobovat komplikace zejména při výrobě krmných směsí pro některé druhy zvířat,“ sdělila Dagmar Vítová s tím, že u sklizně v některých oblastech se naměřilo nižší číslo poklesu (pádové číslo). Výsledky se navíc odvíjí i podle oblasti pěstování.

nahoru