Novinka

Nová posila divize agrochemie: "Silné stránky? Lidský přístup, schopnost poradit i podělit se o své zkušenosti."

21/04/2023

Nová posila týmu divize agrochemie je vinař tělem i duší. Třicetiletý ONDŘEJ STÁVEK po studiích na Mendelu pracoval jako vinohradník v Templářských sklepech Čejkovice, posléze jako vedoucí vinařského provozu v Agro Podlužanu v Prušánkách. Jelikož sám vlastní několik hektarů vinic, vyrábí i své vlastní víno, chová ovce a věnuje se zemědělství. 

Do LUKROMU jste nastoupil na pozici obchodního manažera divize agrochemie. Jak se to stalo?

Nastoupil jako náhrada za (teď již zase kolegu) Vojtu Salajku a mám na starosti jeho zákazníky. Jelikož jsem léta pracoval ve vinohradnických pozicích, jsem v problematice ochrany vinic zběhlý a zákazníkům jsem připraven poradit a pomoct. Pokud mě budete chtít vidět, můžete mě najít buď na skladě v Boršicích nebo na cestě v mojí dodávce.

Šel jste do neznámého prostředí?

Z dřívějšího působiště, kde jsme s LUKROMEM spolupracovali, jsem znal právě Vojtu Salajku a taky Peťu Chaloupku (obchodní zástupce pro agrochemii v LUKROMU), který je vždy dobře naladěný a pamatuje si ho snad každý.:)

Jak jste se dostal zrovna k oboru agrochemie?

V předchozím zaměstnání jsem měl na starosti vinice i výrobu vína a skloubit to se svým soukromým vinařstvím bylo dosti obtížné. Začal jsem tedy přemýšlet o změně a přišla nabídka z LUKROMU na pozici prodejce Agrochemie, tak jsem přeběhl na druhou stranu barikády.

V dnešní době je potřeba aby měl obchodník – jak se říká – ostré lokty. Co je vaše silná stránka v tomto směru?

Mojí silnou stránkou jsou, více než ostré lokty, spíše slušné jednání, lidský přístup, schopnost poradit a podělit se o své zkušenosti. Velkým plus naší divize je také pružnost a rychlost, tzn. co si zákazník ráno objedná, s tím může po obědě stříkat.

Jak při svém oboru využíváte digitální technologie?

Existuje ještě obor, který by nebyl spjatý s on-line světem? Asi ne a ani zemědělství není výjimkou. I my musíme držet krok s okolním světem, ideálně musíme být o krok vpřed. :-) Pro mě osobně je největším pomocníkem on-line program, díky kterému se můžu na telefonu podívat na aktuální skladové zásoby přípravků nebo vytvořit objednávku přímo u zákazníka. Samozřejmě se zákazníky neustále komunikujeme, řešíme objednávky nebo poradenství po telefonu nebo třeba na messengeru.


Zmínil jste, že máte vinařství. Jak jste se k vínu dostal?

Vinařství mě opravdu baví a naplňuje, provází a ovlivňuje značnou část mého života – je to prostě srdeční záležitost. K tomuto oboru jsem se dostal skrze svého dědu, který měl okolo 2 ha vinic a já jsem mu začal pomáhat. V roce 2016 jsem dostal důvěru a vinařství běží pod mojí taktovkou.

Jak velké je vaše vinné království a které víno máte nejraději?

Nyní obhospodařujeme okolo 7 ha vinic v Prušánkách, vyrábíme víno a okrajově chováme ovce. Aktuálně rekonstruujeme prezentační sklep, kde bude i ubytování. Moje oblíbené víno je suché víno, kdybych měl zvolit odrůdu, bude to ryzlink vlašský, ale samozřejmě ochutnám cokoliv.

Jak se změnil svět vinařů po událostech, které svět poslední roky zastihl?

Svět vinařů se změnil stejně jako svět kohokoliv jiného. Kdo by si před třemi lety pomyslel, že by ho někdo mohl zavřít doma a jediná možnost vyjít ven, byla cesta do vinice a pobyt v ní? Asi nikdo. Kupodivu se ale za covidu vinařům dařilo, zákazníci si víno objednávali domů a rozptýlili tak počáteční strach vinařů z plných skladů. Mnohem hůře však na vinaře a vinohradníky dopadá aktuální situace vyvolaná válkou na Ukrajině. Mnohým vinařům značně poklesly prodeje, velké firmy omezily výkup hroznů nebo vykupovala za směšné ceny a mnoho vinohradníků se potýká s velkými problémy. Nejhorší je nejistota, člověk neví co bude zítra.. doufejme, že se vše co nejdříve uklidní a vrátí do normálu a většího klidu.

Jak se dostáváte do klidu vy? Jak relaxujete mimo práci?

Největším relaxem je pro mě folklor, vždyť co je lepšího, než se obléct do červenic a na hodech si s kamarády zazpívat, pokoštovat víno a debatovat o kráse místních děvčat? Mimo vinařského řemesla se zajímám taky o chov hospodářských zvířat. Začal jsem s ovcemi a letos bych chtěl svůj chov rozšířit o krávu a slepice. V budoucnu bych chtěl koně. Ze sportovního soudku hraji kuželky, se starými pány si chodím zahrát fotbálek a lyžuju.

 

 

nahoru