Novinka

PETR KACHNÍK: Bez spolehlivých a správně pracujících strojů se zemědělství v budoucnu neobejde

17/12/2021

Po velmi dobře zvládnutém covidovém roce 2020 z hlediska prodeje strojů značky HORSCH naši obchodní manažeři s euforií a velkým očekáváním vstoupili do ekonomiky oživujícího roku 2021. Zpočátku šlo všechno velmi lehce. Jak však prozradil šéf projektu HORSCH v LUKROMU Petr Kachník, s narůstajícím „nákupním šílenstvím“ začaly problémy s včasným dodáním techniky, a dokonce i výrobou.

 

 

„Nálada mezi zemědělci je od začátku roku velmi příjemná. Všichni jsme byli rádi za každé osobní setkání a s tím byla spojená i chuť zákazníků jít do nových objednávek a uzavírání obchodů. Nicméně letos i do této sféry pronikl důsledek loňského covidu a skladové zásoby pro výrobní kapacity došly. S chutí investovat a podpořit tak ekonomiku, a navíc nenechat své peníze znehodnocovat inflací nastoupilo doslova „nákupní šílenství“ napříč celou Evropou i světem což se projevilo v extrémním nárůstu, poptávky po strojích HORSCH,“ připustil Petr Kachník, vedoucí projektu HORSCH ve společnosti LUKROM.

Rodinný holding HORSCH již v letošním červenci dosáhl úrovně obratu celého obchodního roku 2020 (cca 550 mil. eur) a další objednávky stále přicházejí. Na přelomu 3. a 4. kvartálu se vyšplhala hodnota objednávek u společnosti HORSCH na 780 mil. EUR a kde reálně skončí, se uvidí při konečné bilanci. Taková situace samozřejmě vede k velkým problémům v naplnění dodacích termínů včas, ke zpožďování výroby, ba dokonce i dočasnému uvolnění výrobních kapacit hlavně speciálních strojů ve prospěch těch standardně vyráběných.

„Pamatuji si své začátky ve společnosti LUKROM v roce 2007, kdy jsme dosahovali obratů v prodejích na našem obchodním území cca 60 mil. Kč. Aktuální velmi dynamicky vyvíjející se výhled pro rok 2021 slibuje číslo 145 mil. Kč. Je to samozřejmě i díky značnému rozšíření portfolia strojů, ale obecně vzato důvěra zákazníků ve značku HORSCH je vysoká a my se musíme maximálně snažit tuto vaši důvěru vloženou do nás zástupců výrobního závodu nezklamat,“ sdělil Petr Kachník s tím, že tato situace je důvodem toho, že LUKROM neustále rozšiřuje své týmy jak o nové servisní techniky či nové kolegy tvořící zázemí pro celou značku HORSCH, ať už z pohledu komunikační produktové podpory, tak i ze strany servisního zázemí. „Oblast precizního zemědělství je velmi dynamická a progresivní a v tomto směru jsme rozšířili svůj tým o další specialisty. Dále v oblasti náhradních dílů vidíme do budoucna také prostor k růstu pracovních příležitostí,“ zdůraznil šéf tohoto projektu.

Co přinese rok 2022, si Petr Kachník ani nikdo z jeho kolegů netroufá odhadnout. Avšak jedno je podle něj jisté. „Bez spolehlivých a správně pracujících strojů se zemědělství neobejde. Proto je třeba se hodně dopředu a včas rozhodovat o investicích do strojů HORSCH, které tyto atributy nesou.  Doufejme, že všechna zpoždění v dodávkách jednotlivých komponent, a tedy i strojů se v rozumné době srovnají anebo nás i tato doba posune k lepšímu plánování a uvažování nad potřebnými investicemi,“ uzavírá.

nahoru