en f

Novinka

PETR SEDLÁČEK: S traktory Fastrac bychom chtěli zacílit na nový zákaznický sektor

18/05/2020

Letošní rok rozjíždí s JCB již šestou sezonu. Šéf projektu PETR SEDLÁČEK v rámci rozhovoru pro náš lukromácký web hodnotí nejen loňský rok, ale povídali jsme si také o rozšíření jeho prodejního týmu či rekonstrukci zázemí pro projekt JCB v Bánově. Petře, jaký byl loňský rok z hlediska prodeje strojů JCB?
Když jsem na začátku roku 2019 hodnotil předcházející rok 2018, myslel jsem si, že už asi tak dobrý rok prodeje strojů JCB dlouho nebude. Přesto jsem se zmýlil. Rok 2019 překvapivě předčil historicky nejúspěšnější rok 2018, a to jak v počtu prodaných strojů, tak i náhradních dílů.

Co si myslíte, že tomu dopomohlo?
Dobrému prodeji strojů JCB v roce 2019 pomohl zejména dotační titul OPPIK od Ministerstva průmyslu a obchodu. Díky tomuto dotačnímu titulu fungujícímu na tzv. úspoře energie (paliva), dosáhli naši zákazníci i na investičně náročnější stroje, zejména velké kloubové nakladače, které by si za normálních podmínek nemohli dovolit. Dobrá cena mléka rovněž nahrávala rychlé obměně kompaktních manipulátorů určených do provozů živočišné výroby. Rekordnímu prodeji techniky JCB významně napomohlo i dotované financování od JCB Finance, která dotuje úroky úvěru prodávaných strojů přes společnost UniCredit Leasing CZ.

Je něco, co vás vyloženě překvapilo?
Milým překvapením byl počet prodaných traktorů FASTRAC. Víme, že prodat tento jedinečný traktor není jednoduché, proto společnost LUKROM novým zákazníkům v roce 2019 poskytla nadstandardní platební podmínky, a to. např. formou splácení stroje službou, dodávkou komodit, apod.

Pojďme trochu na ta čísla. Kolik se loni celkem prodalo strojů?
V roce 2019 se prodalo celkem 96 strojů značky JCB, z toho bylo 62 teleskopických manipulátorů, 21 traktorů Fastrac, 9 kloubových nakladačů a zbytek tvořily ostatní stroje. Prodej ND dosáhl rekordní objem 40 mil. Kč.

Projekt JCB se stal v LUKROMU hodně dynamickým. Nastaly nějaké změny v rámci prodejního týmu?
Ano. Tým lidí, kteří se o tento projekt starají, jsme museli rozšířit. Již v prosinci 2018 k nám přišel na pozici manažera náhradních dílů Josef Obadal, který se v předcházejícím zaměstnání věnoval 23 let značce JCB. Na začátku roku jsme rovněž posílili servisní a technickou podporu zn. JCB příchodem Jaroslava Ciběny, který pracoval dříve jako servisní technik střediska Bánov. V říjnu 2019 doplnil náš JCB team Aleš Martinec, který přišel z oboru prodeje osobních a nákladních automobilů a stal se tak produktovým manažerem traktorů Fastrac. V našem oboru není prostor na kompromisy, proto jsem velmi rád, že se nám podařilo získat do našeho týmu skutečné profesionály.

Jaké máte plány do dalších měsíců?
Uvědomuji si, že rekordní prodeje zemědělských strojů nebudou probíhat do nekonečna, proto jsou plány pro rok 2020 o trochu skromnější. U teleskopického manipulátoru (našeho stěžejního produktu), bychom chtěli docílit výsledků z roku 2017 nebo 2018, to je prodat alespoň 50 kusů. K tomu by nám mohl pomoci nějaký dotační titul, jako např. program DIVERZIFIKACE, atd..

Ve které oblasti cítíte potenciál k růstu?
Rozhodně jsou to traktory Fastrac. S těmi bychom chtěli v roce 2020 zacílit i na nový zákaznický sektor, což jsou podniky provozující služby v komunální sféře. Jsme přesvědčeni, že Fastrac je ideálním strojem do této branže.

Jak jsou na tom prodeje náhradních dílů JCB?
Tady předpokládáme, že by měl vzhledem k velkému počtu prodaných strojů v předcházejících letech i nadále stoupat. Předpokládaná částka by měla v roce 2020 atakovat 50 mil. Kč.

Poslední měsíc v roce 2019 byly zahájeny rekonstrukce administrativní budovy na středisku v Bánově. Jak práce pokračují a co si od toho slibujete?
Naším přáním je vytvoření tak potřebného zázemí pro projekt JCB. Navíc v plánu je i modernizace servisní haly, která by měla zkvalitnit zázemí pro servis zemědělských strojů. Po dokončení této rekonstrukce by měl přijít na řadu i branding jednotlivých středisek, na což se za projekt JCB osobně velmi těším.

nahoru