Novinka

Setkání agronomů osvěžil ministr zemědělství i bývalý fotbalový reprezentant

16/12/2016

POZLOVICE| Odborné debaty, hodnocení pěstitelské sezony, ale i setkání u sklenky dobrého vína. Divize agrochemie, která spadá do skupiny LUKROM má za sebou další ročník Setkání agronomů. Tradiční akce se uskutečnila minulý týden 8. prosince v pozlovickém hotelu Adamantino. Zaměřena je pro agronomy spolupracujících zemědělských firem a regionální zástupce dodavatelů agrochemie, osiv a hnojiv. Na letošní příjemné setkání v přátelském duchu zavítalo až 130 návštěvníků.

      Oficiální část akce zahájil ředitel divize Jan Kořenek, který v krátkosti představil svou skupinu agrochemiků. Poté přišlo na řadu hodnocení letošní sezony. „Přestože letošní celkové tržby divize agrochemie oproti několikaletému nárůstu a rekordnímu roku 2015 klesly, lze hodnotit končící sezónu 2016 jako úspěšnou,“ prozradil pan Kořenek.

      A co bylo příčinou poklesů prodeje? Zejména menší ochota zemědělců investovat do porostů při nízké cenové hladině rostlinných komodit, objektivně menší potřeba ošetřování proti houbovým chorobám polních i speciálních kultur díky průběhu počasí, vlastnické změny u zemědělských podniků a tím i vazba na konkurenční dodavatele, ztráta části zákazníků z důvodů nedohody na obchodních podmínkách a z důvodů osobních vazeb zákazníka na prodejce.

      Šéf divize Honza Kořenek však dodal, že s vedoucími prodejních středisek budou intenzivně vyhodnocovat letošní rok a společně hledat možnosti k mírnému růstu prodejů. „S ohledem na průběh podzimních polních prací, stav porostů před zimou, mírné oživení cen rostlinných komodit očekávám, že v roce 2017 stabilizujeme celkové tržby divize na úrovni kolem 500 milionů korun,“ doplnil.

      Předpokladem k naplnění prodejních cílů v příštím roce bude také personální doplnění pracovního kolektivu divize o 1 pracovníka na příjem, výdej a rozvoz zboží ze skladu. „Co se týká spektra nabízených produktů či služeb pro zemědělskou prvovýrobu půjde o důslednější stanovení prodejních priorit v oblastech přípravků na ochranu rostlin, osiv a hnojiv. Větší pozornost a důraz budu klást na aktivní prodej produktů s vyšší rentabilitou,“ ujistil Honza Kořenek.

      Na letošním setkání agronomů však měli prostor i hosté. Již potřetí se dostal ke slovu ministr zemědělství Vlády České republiky Ing. Mariana Jurečka. Ten ve svém vystoupení stručně zrekapituloval aktuální situaci českých zemědělců a upřesnil informace k možnostem finanční podpory tzv. citlivých komodit a sektoru chovu dojnic a vepřového masa, zdůraznil nutnost zodpovědného hospodaření se zemědělskou půdou a na zemědělské půdě. Také odpověděl na několik konkrétních otázek od účastníků setkání. 

      Další část oficiálního programu setkání byla věnována úspěšnému „podzimnímu tažení“ fotbalového klubu FC FASTAV Zlín v nejvyšší české fotbalové soutěži. Něco z klubové kuchyně prozradil přítomným majitel klubu a celé skupiny firem LUKROM Ing. Zdeněk Červenka i manažer A týmu zlínského klubu a bývalý český reprezentant Zdeněk Grygera.

 

JAN KOŘENEK
ředitel divize Agrochemie, LUKROM 
„Jedním z důvodů, proč jsem před více než 40 lety zvolil profesi agronoma jako své životné povolání, byla každoroční možnost, ba přímo nutnost „nového začátku“. Proto přeji všem našim obchodním partnerům i svým spolupracovníkům, aby v radostném vánočním čase načerpali v kruhu svých blízkých fyzické i duševní síly do nového začátku  v roce 2017!“

 

 

 

nahoru