en f

Novinka

Šofér kombajnu? Za volantem až dvanáct hodin denně, spát chodí kolem půlnoci

05/08/2020

Vstávají časně před pátou ranní a uléhají mnohdy kolem půlnoci. Náročné období žní vrcholí. Ivo Minařík, který se zemědělským strojům věnuje již patnáct let, o tom ví své. Šofér za volantem obřího stroje sedí až dvanáct hodin denně. Pracovníka LUKROMu plus jsme s jeho kolegy zastihli na polích Starého Města.

Výjezdu strojů předchází důkladná příprava na celý žňový den; tankování, vyfoukání, promazání součástek i případné opravy. O tom, jak dlouhý časový úsek kombajny v obilí stráví, rozhoduje podle Iva Minaříka především vlhkost. Ranní a večerní rosa znamená při sečení velké ztráty.

 


„Dnešní sklízecí mlátička, je napěchovaná moderní technikou. Kdo s ní chce jezdit, musí umět ovládat složitou palubní elektroniku. Rychlost kombajnu se pohybuje mezi čtyřmi až šesti kilometry za hodinu, to záleží na náročnosti terénu, v němž se stroj pohybuje, i na aktuálním výnosu obilí. Ten se udává v počtu tun obilí na hektar plochy," popisuje pan Minařík. 

Výkon a otáčky motoru, rychlost, teplotu chladicí kapaliny, výšku nastavení lišty, vlhkost nebo výnos, sleduje šofér hned na dvou digitálních displejích. Přestože teplota ve stínu je 26 stupňů Celsia, uvnitř kabiny je příjemný chládek.

„Technický pokrok a proměna kombajnu je neuvěřitelný skok. Jde to hodně dopředu, a to je dobře. Kdyby tomu tak nebylo, tak si myslím, že by v zemědělství dnes málokdo pracoval. Je dobře, že výrobci této techniky myslí hodně na tu obsluhu,“ pochvaluje si Ivo Minařík, který pracuje v podniku prvovýroby LUKROM plus několik let.

Jelikož on sám je ze zemědělské rodiny, prostor k řádnému odpočinku moc nemá ani po práci. Doma se musí postarat o zahradu a své hospodářství. „Člověka o musí bavit. Pokud k tomu nemáte vztah a lásku, tak se to nedá zvládnout,“ usmívá se příjemný chlapík.

Do pole ve Starém Městě už však v tuto chvíli najíždí celkem šest obrů. „Denně jedna mašina sklidí i 30 hektarů denně, takže při šesti strojích krát 30. Sklizeň může brzdit déšť,“ přiznává Ivo Minařík s tím, že stroje by měly do polí zase ve větším počtu vyjet další dny, kdy má být dobré počasí.

nahoru