en f

Novinka

Společnost Zámoraví, a.s. má nového žlutého pomocníka

11/08/2020

Společnost Zámoraví, a.s. se sídlem v Břestu (okres Kroměříž) si minulý týden převzala nový kompaktní kloubový nakladač JCB 407 AGRI.  Nový pomocník bude sloužit v živočišné výrobě na středisku v Kyselovicích a koncepčně nahradí stávající smykem řízený nakladač. Kloubový nakladač JCB 407 AGRI se tak stal „malým bráchou“ většího kloubového nakladače JCB 427 AGRI, který mají v Břestu od roku 2018.  Ten společnost používá na těžké práce, jako je nakládka hnojů a práce na jámě během senážování nebo silážování.

Kloubový nakladač  JCB 407 AGRI určený pro společnost Zámoraví, a.s. má dvoustupňový hydrostatický pojezd s rychlostí do 20 km/h a je vybaven motorem KOHLER o výkonu 64 koní. Aby splňoval nejpřísnější emisní normu ošetření výfukových plynů Stage V, je nově vybaven i filtrem pevných částic. Centrálně umístěná prostorná kabina s vytápěním a klimatizací umožňuje obsluze pohodlný výhled do všech stran. To je velká výhoda oproti běžně používaným teleskopickým manipulátorům, u kterých je kabina umístěná na levé straně a výhled na pravou stranu je tak ztížený. Komfort obsluhy podtrhuje i pneumaticky odpružené sedadlo.

Aby mohl kloubový nakladač JCB 407 AGRI pracovat i v náročných zemědělských podmínkách, jsou jeho nápravy vybaveny samosvorným diferenciálem (za příplatek 100% uzávěrka diferenciálu přední nápravy) a hydraulicky ovládaným ventilátorem chladící jednotky, jehož rychlost otáček se řídí podle teploty. Pro pohodlný přejezd na vzdálenější místa na farmě je kloubový nakladač vybaven i odpružením ramen. Nakládací zesílená ramena se „Z“ kinematikou jsou standardně vybavena paralelním zdvihem, který usnadňuje práci během nakládky a manipulace. Pro potřeby společnosti Zámoraví, a.s. je nakladač osazen originální lopatou o objemu 1,4 m3. Ta je zajištěna k rychloupínacímu závěsu hydraulicky z kabiny a není tak třeba při její výměně vystupovat z kabiny.   

Na závěr lze dodat, že v českém zemědělství zažívají kloubové nakladače malou renesanci. Už několik let jsou pořizovány velké kloubové nakladače o hmotnosti kolem 15 t na těžké práce.  Nyní se začínají uplatňovat v živočišné výrobě i kompaktní kloubové nakladače typu JCB 407. Zalomením středového kloubu vznikne velmi malý otáčecí rádius, což je při práci ve stísněných podmínkách stájí ideální. To, že jsou kompaktní kloubové nakladače JCB 407 spolehlivé, podtrhuje i jejich velké nasazení na právě rekonstruované dálnici D1.

Pevně věříme, že kloubový nakladač JCB 407 AGRI bude ve společnosti Zámoraví, a.s. dobrým pomocníkem.

 

 

Obr.: ekonom podniku Ing. Martin Gabrhelík a obsluha stroje Ondřej Pala

 

Základní specifikace JCB 407:

  • zvedací nosnost v přímé poloze: 4 323 kg*
  • zvedací nosnost v plně zalomené poloze: 3 326 kg*
  • bezpečná nosnost: 1 663 kg*
  • výška čepu lopaty: 3 120 mm*
  • délka 5133 mm*, šířka 1727 mm**, výška 2500 mm**, vlastní hmotnost 5 063 kg*
  • * se standardní lopatou pro těžší provoz, objem 0,8 m3
  • ** s pneumatikami 12,5-18 CAMSO

nahoru