Teleskopické manipulátory

Objevte LUKROM

Teleskopické manipulátory řady 500 – od 531-70 až 560-80

Konstrukce a design teleskopických manipulátorů řady 500 je od samého počátku ovlivněna náročnými požadavky a podmínkami v zemědělství.

Rozdíly mezi zemědělskou a stavební verzí manipulátorů JCB řady 500 jsou zásadní. Počínaje konstrukcí rámu, výkonu motorů, výkonem čerpadla, přepravní rychlostí až po odpružení ramen. U těchto zcela ryzích zemědělských manipulátorů můžete tedy očekávat vynikající výkon, všestrannost, viditelnost, rychlé reakce a ergonomii.

Samozřejmostí je pohodlné ovládání z komfortní prostorné kabiny. Kvalitu těchto stojů potvrzuje obrovská celosvětová poptávka, legendární produktivita a vynikající kvalita zpracování.

 Od podzimu 2015 přichází na trh tato řada nejprodávanějších manipulátorů s novou „Smart Hydraulikou“ a  s novými motory JCB EcoMAX, které splňují nově emisní normu ošetření výfukových plynů Stage IV/Tier 4 F za použití systému SCR/AdBlue (selektivní katalytická redukce). Pro dosažení této normy už není dále potřeba dalších nákladných systémů jako jsou např. DPF (filtr pevných částic) nebo DOC (oxidační katalyzátor).

Inovativní Tier 4 Final strategie

Nový JCB EcoMAX T4 Final motor užívá kompaktní, vysoce efektivní SCR systém pro redukci NOx pro splnění přísných Euro Stage IV / US Tier 4 Final emisních norem a staví na úspěchu vysoce efektivního EcoMAX T4i / IIIB ověřeného v tisících strojích JCB.

Klíčové vlastnosti:
* Stavba motoru nemá žádný vliv na výhled přes kryt motoru či rozměry stroje
* Kompaktní SCR systém je vestavěný do tlumiče výfuku
* Efektivní spalování vylučuje potřebu provozně nákladného filtru pevných částic
* Plně vestavěné řešení u tlumiče výfuku je nyní umístěno pod krytem motoru
* Možnost pro dealery JCB vynechat SCR systém pro prodeje použitých strojů na méně regulovaná či neregulovaná území

Motor EcoMAX Tier 4 Final má stejný výkon a charakteristiku točivého momentu jako jeho předchůdce T4i s výkony 81/93/108 kW a úrovně točivého momentu, které zajišťují živelný výkon. Efektivní spalování a SCR systém zaručují, že není třeba ani dieselový katalyzátor či filtr pevných částic, včetně starostí s nimi spojených.
SCR Systém je vestavěný do tlumiče výfuku, který je nyní umístěný pod krytem motoru, nahrazující externě umístěný tlumič výfuku předchozích modelů. Na rozdíl od řešení, které donutily výrobce zvětšit podvozek jejich strojů nebo zvětšit kryt motoru, JCB EcoMAX T4F řešení je jednodušší a zajišťuje, že JCB manipulátory si zachovávají svou skvělou viditelnost a snadnost údržby.

 

Chytrá technologie od JCB

Všechny teleskopické manipulátory T4F disponují sestavou „JCB Smart Hydraulics“, která přináší významné zvýšení produktivity a úspory paliva, zjištěné z reálných uživatelských údajů sesbíraných telematikou JCB Livelink od více než 4 200 manipulátorů.
Tato data ukazují, že během 2,5 miliónu motohodin manipulátory od modelu 526-56 do 560-80 spotřebovaly v průměru jen 5,97 litrů/hod v široké řadě zemědělských prací.
Výhody unikátního systému JCB regenerativní hydrauliky, která umožňuje rychlejší operace výložníku při nižších otáčkách motoru, jsou nejvíce viditelné při nakládacích cyklech, kdy výložník se zasouvá rychleji připraven nabrat další lžíci obilí či vidle plné hnoje.
Současné porovnání s užitím strojů s a bez tohoto systému ukazuje, že čas cyklů může být snížen až o 20 % za současného snížení spotřeby paliva až o 15 % při přemístění stejného množství materiálu.

Nová HIGH FLOW hydraulika v přídavném okruhu na rameni nabízí větší průtok oleje:  105 l/min při tlaku 190 bar - ideální pro rozdružovače balíků, zametací kartáče a podobné adaptéry s vysokými nároky na výkon hydrauliky.
Tento prvek je spojený s klíčovými inovacemi představenými ve „Smart Hydraulics“.

Dalším prvkem „Smart Hydraulics“ je tlumení dorazu pístnice při dosažení maximálního zdvihu, vysunutí nebo zasunutí ramene výložníku a nový "auto" mód pro odpružení ramene, tzv. Auto Smooth Ride System (SRS).

Při pomalém pojezdu manipulátoru se při zapnutém auto módu SRS odpružení ramene automaticky odpojí – např. pro přesné umístění palet, boxů s rajčaty, atd. – a opět se automaticky zapne, při překročení rychlosti 4 km/h. Tato funkce nahrazuje nutnost zastavit a spustit rameno pro aktivaci odpružení. Nově tak obsluha může přepínat mezi módy "off“– vypnuté odpružení, "on" – zapnuté odpružení a  "auto" i při pojezdu stroje.

Pro usnadnění práce obsluhy byly rovněž vyvinuty v rámci „Smart Hydraulics“ nové funkce:  Bucket Control System a odtlakování přídavné hydrauliky na rameni.
Funkce „Bucket Control System“ eliminuje nutnost obsluhy dělat opakované pohyby joystickem pro: vyklepání lepkavých materiálů z vidlí či lžíce, vyprázdnění obilí ze lžíce s přesností nebo postupného vyklepávání senáže a kukuřičné siláže z vidlí na silážní jámě. Při aktivaci tato nová funkce nahradí manuální klepání rukou obsluhy ze strany na stranu a to pouhým naklopením joysticku do strany, kdy úhel naklopení joysticku určuje intenzitu klepání.

Pokud je bezpečné měnit nářadí při běžícím motoru manipulátoru, je možné pro rychlejší a jednodušší výměnu použít nový pomocný hydraulický odtlakovací systém ovládaný tlačítkem v kabině, který odtlakuje rychlospojky hydraulického okruhu na rameni.

Agri

Výbavová verze Agri je základním výbavovým stupněm manipulátorů JCB řady 500.

Tyto stroje jsou standardně vybaveny novým úsporným motorem JCB EcoMAX Tier 4 Interim bez systému SCR nebo filtru DPF o výkonu 81 kW a točivým momentem 516 Nm při 1500 ot/min. Pojezd stroje zajišťuje čtyřstupňová Powershift převodovka s maximální rychlostí 33 km/h.

Standardem u této modelové řady jsou dále pak prvky jako např.: možnost odpojení pojezdu zadní nápravy, automatický zpětný chod ventilátoru chladiče, samosvorný diferenciál na přední nápravě, zakrytí spodku stroje, příprava pro montáž vzduchových brzd atd.

Agri plus

Výbavová verze Agri Plus navazuje na výbavovou verzi Agri.

Rozdílem u této výbavové verze je především použití výkonnějšího motoru JCB EcoMAX o výkonu 93 kW ve standardní výbavě. Za příplatek je rovněž možné zvolit ještě výkonnější motor o výkonu 108 kW a další nadstandardní prvky výbavy.

Agri super

Výbavový stupeň Agri Super se liší od výbavové verze Agri Plus především použitím šesti stupňové převodovky Powershift s volbou automatického řazení a maximální rychlostí 40 km/h.

Tato převodovka je vybavena systémem „TORQUE LOCK“ uzamčením 5. a 6. rychlostního stupně pro dokonalý přenos rychlosti pojezdu stroje. Ke standardním prvkům tohoto výbavového stupně rovněž patří „SMOOTH RIDE SYSTEM“ – automatické odpružení ramene výložníku, který dodává obsluze příjemný komfort během pracovní činnosti stroje.

 

Agri PRO - NOVINKA

Nová vrcholová řada zemědělských manipulátorů  AgriPro s unikátní DualTechVT převodovkou, která je kombinací hydrostatického pohonu a hydrodynamické Powershift převodovky. Tato unikátní převodovka je spojením toho nejlepšího z obou typů - citlivým a přesným ovládáním při nízkých rychlostech a skvělou akcelerací se stabilním výkonem při vysokých rychlostech.

 

Nová vrcholová řada zemědělských manipulátorů  AgriPro s unikátní DualTechVT převodovkou, která je kombinací hydrostatického pohonu a hydrodynamické Powershift převodovky. Tato unikátní převodovka je spojením toho nejlepšího z obou typů - citlivým a přesným ovládáním při nízkých rychlostech a skvělou akcelerací se stabilním výkonem při vysokých rychlostech.
Jak to funguje? Při pojezdové rychlosti od 0 do 19 km/h je aktivní hydrostatická převodovka, která je pohodlná pro pomalé přejíždění a manipulaci. Naopak, při pojezdové rychlosti mezi 19 a 40 km/h, tedy při přejezdech a při tahání návěsu, je automaticky aktivována Powershift převodovka.
Ve spojení s technologií JCB Smart Hydraulics, tedy High-flow hydrauliky (105 l/min v externím okruhu na rameni), regenerativní hydrauliky, automatickým odpružením ramene, funkcí vyklepávání lopaty, odtlakováním rychlospojek hydrauliky, a kompletním 360° LED pracovním osvětlením - se jedná o naprosto fenomenální a inovativní stroj, který je milníkem v historii výroby teleskopických manipulátorů.
Tento model je vyráběn ve třech variantách, a to 531-70, 536-70 a 541-70 - tedy s nosností od 3,1 do 4,1 tuny a dosahem 7,0 metrů.

Agri Pro – standardní výbava:

 • Variabilní převodovka „DualTech VT“ zahrnující Flexi mode s ručním plynem a ovladačem pro nastavení rychlosti pojezdu
 • Balíček „Smart Hydraulics“: zrychlené pasivní pohyby ramene díky regenerativní hydraulice, pístnice výložníku s koncovým tlumením, automatické odpružení ramene „SRS“, automatické vyklepávání lopaty, odtlakování rychlospojek přídavného okruhu, nastavení konstantního průtoku v přídavném okruhu 
 • Motor 145 koní (108kW) JCB EcoMAX Tier 4F s automatickým zpětným chodem ventilátoru chladičů
 • Balíček 360° LED: 10 x LED pracovní světla (35000 Lumenů)
 • LED světlo zadního závěsu, osvětlení registrační značky a vnitřní osvětlení.
 • Příd. okruh hydrauliky „High Flow“ s vyšším průt. oleje (190 Bar 105 l/min)
 • Hydraulické brzdy s funkcí „ inching“ na prvních 30% pohybu brzdového pedálu
 • Centrální mazání ramene (mazničky na jednom místě vzadu na rameni).
 • Automatické odpojení pohonu čtyř kol
 • Limited Slip Differential: diferenciál s omezeným prokluzem v přední nápravě
 • Plné zakrytování spodní části stroje
 • Přední kryt ramene: eliminace vnikání nečistot dovnitř ramene
 • Vyhřívané a vzduchem odpružené sedadlo s integrovaným joystickem
 • Klimatizace
 • Sada pro vypouštění motorového oleje 
nahoru