Novinka

"Těžká zemědělská technika? Odjakživa mne přitahovala," říká lukromácký řidič Honza Tvrdý

06/04/2023

Zkušenosti ze zaměstnání dokázal parádně využít. Náš řidič těžké zemědělské techniky a lukromák Jan Tvrdý bodoval ve známém automobilovém závodě Trucktrial a se svým parťákem s e mu dokonce v loňské sezóně podařilo vyhrát svou kategorii. Může se tak pyšnit titulem Mistra České republiky ve třídě S5. V LUKROMU působí v podniku prvovýroby Agroječmínek v Chropyni a pod jeho rukama už se vystřídala pěkná řádka strojů.

 

„Práce v zemědělství pro mě byla vždy něčím zajímavá, a proto ji vnímám spíše jako koníček. Nadměrná zemědělská technika mě odjakživa přitahovala a v LUKROMU ji mám k dispozici v celkem slušné škále,“
říká na úvod Jan Tvrdý, který do podniku Agroječmínek nastoupil v dubnu 2021 na pozici řidiče zemědělské techniky.


Začátky v LUKROMU byly dle jeho slov hlavně ve znamení zajišťování dopravy kejdy, siláže a senáže s traktorem JCB FASTRAC 8330. Na začátku loňské sezony pak přešel k sečení luk a lucerky, mulčování a předseťové přípravy půdy s traktorem John Deere 8335R. „Na podzim už jsem dostal možnost zodpovědnější práce, a to na stroji Claas Xerion SADDLE TRAC 4000 na přihnojování porostu pšenice kejdou a přesným dávkováním živin, v našem případě dusíku. V letošním roce pokračuji na daných pozicích a přibude mi ještě obsluha samochodné sklízecí řezačky John Deere 8600i,“ vyjmenovává známé značky zemědělské techniky, kterou ovládá.


Ve volném čase se věnuje automobilovému sportu Trucktrial, a to na pozici navigátora. Jedná se o sport, kdy vozidlo v často extrémním terénu zdolává přírodní nebo uměle vytvořené překážky. Nejčastěji jde o divoké průjezdy vodou, bahnem anebo zdolávání prudkých kopců. „V závodě nejde tak o rychlost, jako o přesnost. K přesnému zdolávání překážek je zapotřebí navigátora, a to nejlépe člověka, který má zkušenosti s velkými stroji v terénu a má odhad. V případě nepřesné jízdy se získávají trestné body, které rozhodují o výsledku. V tomto sportu závodíme s vozidlem značky Tatra 815 8x8, a to konkrétně ve třídě S5,“ přiblížil své hobby. Právě s tímto velkým strojem se mu v sezoně 2022 podařilo s parťákem zmíněnou kategoii vyhrát a mohou se tak pyšnit titulem Mistrů České republiky ve třídě S5 v Trucktrialu. „Jsou to i zkušenosti získané právě při mém zaměstnání v LUKROMU. Perfektně se hodí a dají se v tomto sportu zužitkovat,“ dodává s úsměvem.

 


A jak náročné je však, tak velký vůz ukočírovat v terénu? „Přežití v této soutěži není až tak náročné, všechno se odvíjí od náročnosti terénu, i když o kolize není v žádném případě nouze o čemž jsme se přesvědčili už několikrát i my sami. Je to celkem zážitek se s takovým kolosem převrátit na bok a možná proto, je to tak divácky atraktivní, jelikož právě divácká účast na závodech je obrovská. Je to skutečný zážitek, zábava a neposlední řadě parádní adrenalin,“ přiznává mladý řidič s tím, že pokud není na závodech Tracktrialu, svůj volný čas věnuje dalšímu motoristickému sportu, a to sice rally, kde se mu opět naskytla příležitost vyzkoušet si pozici spolujezdce-navigátora.


Co je pro tento sport důležité? „Nadšení, odvaha, sportovní duch a chuť riskovat. Důležité je ale také mít kolem sebe partu nadšenců, kteří se starají o techniku, zázemí a tu správnou atmosféru, jelikož tohle se dělá především pro radost,“ vysvětluje Honza Tvrdý a zároveň přiznává, že důležitý faktor hrají také finance. „Ty jsou v dnešní době větší problém. Pokud by náš tým chtěla podpořit jakákoli společnost, budeme rádi, a především vděční za jakoukoli formu podpory. V letošní sezoně se totiž budeme pokoušet obhájit náš loňský úspěch a snad se opět staneme Mistry České republiky v naší skupině S5,“ vzkazuje odhodlaně.


 

nahoru