en f

Novinka

TOZOS rozšiřuje stáje na výkrm brojlerů. Práce na nových moderních halách finišují

26/07/2019

Přibližně týden zbývá do zdárného dokončení zbrusu nových moderních hal pro výkrm bojlerů. Do jejich výstavby se pustila lukromácká společnost TOZOS spol. s r.o. letos na jaře. Nahradit by měly současné nevyhovující provozy.

Přestože společnost TOZOS spol. s r.o. musela v počátcích celého projektu řešit nepříjemné problémy s počasím, úředními a technickými záležitostmi, apod. vše se nakonec rozjelo podle plánu.

Již příští týden by měly finišovat veškeré práce a na farmě Lesní Dvůr v Dolních Tošanovicích budou stát dvě nové moderní haly pro výkrm brojlerů. Ty začala společnost budovat v jarních měsících letošního roku.

 „Vše bude dokončeno do příštího týdne 31. července, poté dojde k předání stájí k užívání. Naskladnění brojlerů je naplánováno na 12. srpna. Tím se navýší celková kapacita farmy na 132.000 kusů,“ prozradil ředitel divize živočišné výroby Lubomír Zdráhal ze společnosti LUKROM, spol. s r.o. 

A jak to celé bude vlastně vypadat? Jedná se o 2 stejné haly s celkovou kapacitou 74.888 kusů. Každá hala má vnitřní rozměry 74 x 25,3 metrů, mezi nimi je Velín, kde je umístěno veškeré ovládání ventilace, krmení, vody, světla, vážení zásobníků krmných směsí a průběžného vážení brojlerů. Vše je řízeno mikropočítačem AGE-VENT 200.

K vytápění stájí slouží odpadní teplo z BPS a jako záloha k přitápění jsou v halách topidla na propan. Při vysokých teplotách je využívána tzv. tunelová ventilace, kdy dochází k otevření speciálních klapek a zapnutí ventilátorů na max. výkon, což vede k rychlému proudění vzduchu, čímž se kuřata ochlazují. Povinností je náhradní zdroj elektřiny.

„Nové stáje nahrazují nevyhovující provozy s malou koncentrací brojlerů, nízkou užitkovostí, produktivitou práce a WELFARE zvířat. V rámci společnosti LUKROM spol, s r.o., je tato investice nezbytná, pokud se má docílit lepších chovatelských a ekonomických výsledků,“ zdůrazňuje Luboš Zdráhal a dodává:

„Touto cestou je povinností poděkovat všem zainteresovaným osobám a firmám za vynaložené úsilí, kdy se i přes různé komplikace podařilo tento projekt zrealizovat.“

nahoru