en f

Novinka

V lukromáckých sadech u Buchlovic kvůli mrazu hořely ohně kvůli záchraně úrody meruněk

09/04/2021

V sadech u Buchlovic na Uherskohradišťsku hoří v těchto dnech i nocích ohně. Jejich prostřednictvím se snaží naši pěstitelé ochránit kvetoucí meruňky před mrazem. Jestli se díky zvyšování teploty mezi ovocnými stromy podaří úrodu zachránit, bude jasné až později.
Meruňky rostou v našich sadech podniku LUKROMU plus v Buchlovicích zhruba na jednom hektaru. Jde o 600 stromů raných odrůd Pinkcot a Goldrich, které v uplynulých dnech částečně začaly kvést. Kvůli poklesu nočních teplot pod nulu mezi nimi sadaři rozdělávali ohně už v noci na středu. "Už jsme to tak dělali loni, kdy jsme úrodu stejně nezachránili, protože mrzlo čtyři dny v kuse. Letos to vypadá, že už by takový mráz být nemusel," uvedl Karel Čadek, ředitel LUKROMU plus.

 

 

K ohřívání vzduchu využívají sadaři bečky naplněné dřevem, které následně zapálí. Mezi meruňkami je jich šachovnicově rozmístěno až 30. "Díky ohni se teplota kolem beček zvedne o pár stupňů. Kdyby bylo minus deset, tak je to zbytečné. Pokud ale jsou ty tři čtyři stupně pod nulou, může to pomoci," řekl Karel Čadek.

Se zatápěním začínají pracovníci sadů ve chvíli, kdy teplota klesne k nule. Obvykle to v těchto dnech bývá kolem půlnocí, ohně pak postupně hoří zhruba osm hodin. Podle Karla Čadka je na meruňkách, které zatím z ovocných stromů v sadech vykvetly jako jediné, otevřených zhruba 30 procent květů. "Zavřené květy bychom uchránit mohli, u otevřených je to otázka. Kdybychom zachránili 70 procent květů, tak by pořád mohla být plná úroda," doplnil.

 

 

Meruňky tvoří jen malou část ovocných stromů, které v sadech společnosti LUKROM plus v Buchlovicích rostou. Na 50 hektarech pěstujeme jablka, na dalších 23 hektarech višně. V posledních letech kromě meruněk v menší míře vysazujeme také slivoně, hrušně, broskvoně a třešně.

REPORTÁŽE:

Česká tisková kancelář (české noviny) https://bit.ly/3uAZHhJ

ČT24 česká televize https://bit.ly/2PNXEIy

 

 

AKTUÁLNÍ INFORMACE O PRODEJI OVOCE V NAŠICH SADECH 

KLIKNI ZDE

nahoru