en f

Novinka

V LUKROMU jsem měl štěstí na nejférovější nadřízené, vzpomíná ministr Jurečka

16/12/2015

LÍPA, POZLOVICE| Do práce ve společnosti LUKROM nastoupil v roce 2005 jako čerstvý absolvent Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně. U ředitele divize agrochemie Jana Kořenka tak absolvoval čtyřiatřicetiletý Marian Jurečka vůbec první přijímací pohovor. 

“Dodnes mu říkám, že jsem měl štěstí na nejférovějšího a nejhodnějšího nadřízeného, kterého jsem měl. Podobného už asi do konce života nepotkám. Vzpomínám na to období moc rád,“ přiznává současný ministr zemědělství, který působil v LUKROMU do roku 2010.

 

Pane ministře, už je to pár let, co jste působil jako zaměstnanec ve společnosti LUKROM. Přesto mě zajímá; sledujete stále zpovzdálí její vývoj?  

Jsme v kontaktu a občas si zavoláme i s Honzou Kořenkem, takže ano. LUKROM se posunul a jde to vidět na výsledcích za letošní rok nejen za divizi agrochemie, ale také za celou skupinu. Rozvoj lze v současné době sledovat i u strojařů a jejich spolupráci s významnou značkou JCB. Míří zkrátka neustále dál. LUKROM sleduji samozřejmě i přes fotbal.

Prozraďte, co konkrétně jste v LUKROMU vlastně dělal?

Moje kariéra začínala na středisku v Kojetíně a po roce jsem se stal vedoucím distribučního střediska agrochemie ve Vyškově.

Nyní jste již dva roky ministrem zemědělství. Nestýská se vám občas po této, řekněme obyčejné, práci?

Politiku neberu na doživotí a i teď, když se mi daří, tak si doma sednu za volant kombajnu nebo traktoru. Musím ale říci, že mne práce na ministerstvu baví a že se daří, jde vidět na výsledcích.

Jaká jsou v současné chvíli nejdiskutovanější témata, kterými se na ministerstvu zabýváte?

Nejvíc aktuální jsou v tuto chvíli problémy v sektoru produkce mléka, vepřového masa a samozřejmě řešení sucha. Toto jsou tři nejvíc aktivní záležitosti. Pak také, byť to možná zemědělci nevnímají, spousta energie a úsilí stojí přípravy novely mysliveckého zákona a vinařského zákona.

Dostal jste od LUKROMU dárkem fotbalovou šálu zlínského klubu. Jste jeho příznivcem?

Fotbal samozřejmě sleduji. Zlín je pro mne slušné překvapení, jelikož jsem čekal, že se bude pohybovat někde na konci tabulky. Nicméně musím se přiznat, že jsem fanoušek Sigmy Olomouc. (Smích.)

Vzkázal byste něco na závěrem svým bývalým kolegům?

Vždycky jsem si vážil toho, že v LUKROMU jak u pana Kořenka, tak pana Červenky, byly i obyčejné porady hodně o lidském přístupu k druhým. Nikdy to nebylo jen o tom, že se na zaměstnance hledí z pohledu čísel: splněno, nesplněno. Pan Červenka se nechová jak podnikavec, ale jako podnikatel s baťovským duchem, který se snaží tomu regionu i lidem stále něco vracet.    

nahoru