Novinka

Jak na ochranu vinic? Prezentovali jsme nejnovější produkty

21/02/2023

Co je aktuálně největším problém mezi vinaři a jaká jsou ideální řešení? Nejen o tom jsme diskutovali na Vinohradnickém semináři, který proběhl minulý týden mezi nechorskými vinicemi v prostorách hotelu Beatrice na Jižní Moravě.

„Akce byla určena pro naše zákazníky převážně z řad vinařů a vinohradníků, které jsme chtěli seznámit s novinkami ze světa ochrany a výživy révy vinné. Na semináři se prezentovali zástupci našich dlouholetých partnerů, kteří seznámili zúčastněné s celým svým portfoliem a pečlivě představili své novinky. Věřím, že všichni si odnesli spoustu užitečných informací, které v průběhu sezóny přijdou vhod,“ uvedl Ondřej Stávek za pořádající divizi agrochemie naší společnosti LUKROM.

Naši zákazníci se sešli v pokojném duchu, přátelské atmosféře a bylo vidět, že je těší setkání nejen se známými lukromáckými tvářemi, ale i možnost se seznámit s novými členy divize. Jelikož většina našich klientů na jihu Moravy jsou vinařské nebo vinohradnické společnosti, zaměřili jsme se na téma ochrany a výživy révy.

 

   

„Velmi zajímavá byla přednáška z úst pana Ing. Vrabce o možnostech zimního řezu révy vinné, který by měl pomoct eliminovat šíření chorob kmínku révy. Tento problém v posledních letech začal trápit vinaře po celém světě a dosud neexistuje přípravek, který by byl na tyto choroby účinný. Zvolení vhodné techniky zimního řezu může výrazně omezit šíření těchto chorob,“ vyzdvihl dále Ondra Stávek.

Jaké jsou tedy největší novinky v této oblasti (ochrana péče révy) prezentované na semináři? Přestože každa firma představila nějaký nový přípravek, bohužel nikdo nepřináší novou účinnou látku, což je z hlediska rezistencí do budoucna špatná zpráva. „Myslím, že seminář potěšil nejvíce ekologické producenty, pro které vyšlo dost nových přípravků na bázi bakterií Bacillus,“ sdělil Vojtěch Salajka, který patří do týmu naší divize agrochemie.

Podle našich obchodních manažerů však vinohradníci zvládají ochranu svých vinic proti houbovým chorobám dobře. Hlavně díky kvalitním přípravkům není velká potíž hrozny uchránit. „Velkým problémem jsou ale již zmiňované choroby kmínku révy, proti kterým neexistuje příliš účinná obrana. Naštěstí probíhá mnoho studií a tyto choroby jsou podrobeny důkladnému vědeckému bádání, které snad v dohledné době přinese účinnou ochranu. Dalším problémem jsou také rostoucí náklady na pěstování hroznů, kterým neodpovídají výkupní ceny a s tím spojená nízká rentabilita podnikání,“ doplnil Ondřej Stávek.

Rádi bychom touto cestou poděkovali partnerům, zákazníkům a v neposlední řadě týmu Vinných sklepů u Jeňoura a hotelu Beatrice, kde se akce uskutečnila.

  nahoru