en f

Novinka

Letošní prodej ovoce v buchlovických sadech byl dneškem ukončen

15/12/2022

Buchlovické sady, kde pěstujeme vlastní ovoce, se pro letošní rok loučí se svými zákazníky. Prodej byl totiž dneškem ukončen. Úroda v ovocných sadech společnosti LUKROM plus u Buchlovic na Uherskohradišťsku je letos mírně nadprůměrná.Brigádníci ze stromů česali jablka odrůd Golden Delicious, Idared, Jonagold, ale také odrůdy Topaz, Rubín, Šampion a Melrose. Kvůli letnímu suchu byla podle vedoucího sadů Jaromíra Tabarky většina jablek menších než obvykle.

Zatímco loni se v sadech u Buchlovic urodilo zhruba 360 tun jablek, letos to mohlo být okolo 450 tun. Konzumních jablek, která mají průměr nejméně 6,5 centimetru, je však pouze asi pětina. Zhruba 80 procent úrody připadá na takzvaná průmyslová jablka, která jsou menší. Může za to především velmi suché léto, sady navíc nemají závlahu. „V růstové fázi nebyla voda. A ještě tam byl stres z vysokých teplot, takže jablka nerostla,“ řekl Jaromír Tabarka.

 

  


Průmyslová jablka se využívají například při výrobě džusů, moštů nebo přesnídávek. Zákazníci si je kupují také na kvas pro výrobu pálenek, případně na sušení. Sběr letních odrůd v sadech začal počátkem srpna, letošní sklizeň končila cca v polovině listopadu. Podstatná část úrody průmyslových jablek však ještě zůstala na stromech. „Poslední roky už to tak dopadá. Nevyplatí se jablka sbírat,“ uvedl vedoucí sadů.

Jablka prodával LUKROM plus tradičně přímo ze sadu. Jezdí si pro ně především lidé z okolí. Část produkce nakupuje společnost Linea Nivnice, přední tuzemský výrobce ovocných nápojů. S jablky z Buchlovic obchoduje též firma Čerozfrucht. V minulých letech nabízely sady na podzim zájemcům i samosběry, kvůli malé úrodě konzumních jablek k nim však letos nepřistoupily.

 

  


Jablka v sadech češou tradičně brigádníci, kterých je však poslední roky nedostatek. Přivydělávat si však přijdou i lidé důchodového věku. „Jablka sklízí průměrně 20 lidí,“ uvedl vedoucí sadů.

Zatímco ještě předloni pěstoval LUKROM plus jablka v Buchlovicích na 50 hektarech, nyní je to 38 hektarů. Pro příští léta společnost plánuje další výraznou redukci rozlohy jabloňových sadů. „Kvůli plynulejšímu průběhu sklizní plánujeme přestárlé stromy nahradit výsadbou broskvoní, meruněk, hrušní a švestek,“ uvedl ředitel podniku LUKROM plus Lubomír Zdráhal s tím, že podnik pěstuje v sadech také višně.

 

 

nahoru